Kuzguncuk halkı kazandı
Spread the love

İstanbul Kuzguncuk’ta İlia’nın Bostanı olarak bilinen yeşil alanda geçtiğimiz günlerde yapılan ağaç kesimi ve budama işlemlerine direnen Kuzguncuklular kazandı: Belediye Kuzguncuk halkına sormadan bostana giremeyecek.

Kuzguncuklular Derneği üyeleri ve Kuzguncuk Mahallesi Muhtarı Ali Faik Kaptan’ın da aralarında bulunduğu 20 kişilik grup Üsküdar Belediyesi yetkilileri ile görüştü. Bostan’da herhangi bir ticari faaliyet planlamadıklarını dile getiren yetkililer kesilen nar ağacı için üzgün olduklarını ifade etti, ancak halk müdahale etmeseydi bostanın tamamı belediye tarafından yok edilecekti.

Kuzguncuk Derneği üyeleri ise bostanın doğal dokusunun korunması gerektiğini vurgulayarak, bostanda yapılacak faaliyetlerin öncelikle “kağıt üstünde” tanımlanmasını talep etti.

Üsküdar Belediyesi’nin bundan böyle Kuzguncuk Bostanı ile ilgili karar alma ve düzenleme konularında Kuzguncuk Derneği önderliğinde oluşturulacak bir komite ile birlikte hareket edeceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar Belediyesi, hobi bahçesi yapmak için Bostan’da kesim işlemlerine başlamış, testere seslerini duyan halkın engel olmasıyla kesim durdurulmuştu.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love