Kuzey Ormanları Savunması: Yaşam savunucularına saldıranlar AKP üyesi mi?

Uskumruköy Kavşağı’nda ağaç kesimlerine karşı çıkan iki yaşam savunucusunun darp edilmesi, birinin bıçakla yaralanmasının ardından olay yerinde basın açıklamasında bulunan Kuzey Ormanları Savunması, Ramis Bilgin olduğu iddia edilen saldırganın AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı sitesinde özgeçmişinin bulunuyor olmasına dikkat çekti

İBB’nin Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarında başlattığı ağaç kesimlerine karşı gece saatlerinde Uskumruköy’e giden iki yaşam savunucusu bıçaklı saldırıya uğramış, olay yerine gelen jandarma ekipleri saldırganlara herhangi bir müdahalede bulunmamamıştı.

Olaya dair açıklamada bulunan Kuzey Ormanları Savunması (KOS), yetkililere sorular sordu. Ramis Bilgin olduğu iddia edilen saldırganın AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı sitesinde özgeçmişinin bulunuyor olmasına dikkat çekildi.
Uskumruköy Kavşağı’nda “Siz betonu, biz yaşamı savunacağız: Rant çetelerinin saldırılarına karşı bir aradayız” pankartı arkasında bir araya gelen yaşam savunucuları burada “İBB, çetelerini ormanlardan çek” ve “ormana suya ağaca dokunma” sloganları attı. Basın açıklamasına, iki gün önce saldırıya uğrayan yaşam savunucuları da katıldı.

“Zorbalar karanlığı sever”
Basın açıklamasını KOS aktivisti Efe Baysal okudu. Yapılan açıklamada, Uskumruköy kavşağı bölgesinde oluşan kamuoyu baskısı sebebiyle ağaç kesiminin gece karanlığında sürdürüldüğü vurgulanarak “Gezi’den, Yırca’dan, Alakır’dan biliyoruz; zorbalar karanlığı sever” dendi.

Açıklamada özellikle OHAL’le birlikte yaratılan karanlık iklim içinde hak ve yaşam savunucularına yönelik saldırıların arttığı söylenerek Uskumruköy Kavşağı’ndaki saldırının münferit bir vaka olmadığı vurgulandı. Baysal “Rant çarkını döndüren iktidara göbekten bağlı kolluk kuvvetlerinin aymazlıkları, memleketteki hukuksuzluklar, iktidar mensuplarının yaşam savunucularını sürekli hedef tahtasına oturtması, iki gece önce yaşanan Uskumruköy Kavşağı saldırısı gibi vakalara yol veriyor; ağaca, doğaya, yaşama düşmanları her geçen gün daha da cesaretlendiriyor” dedi.

Saldırgan AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı’ndan
Açıklamada bıçaklayan kişi olduğu düşünülen Ramis Bilgin’in AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı kadrosunda Demirciköy “Köy Başkanı” olarak gözüktüğünün altı çizilerek bu durumun kirli ilişkileri bir kez daha gözler önüne serdiği belirtildi.

Basın açıklamasında İBB’ye, kolluk kuvvetlerine ve AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı Başkanı Salih Bayraktar’a da şu sorular soruldu:

“Ve buradan öncelikle İBB’ye soruyoruz: İki şeritlik gayet yeterli bir yolu gereksiz yere dört şeride çıkaracak, bu uğurda yüzlerce ağacın kesildiği Uskumruköy Kavşağı projesi için taşeron olarak yaşama kast eden çeteleri çalıştırdığınızın farkında mısınız?

Kaynak: kuzeyormanlari.org