Kuzey Ormanları Savunması çağırıyor: ‘3. Havalimanı talanını yalandan toplantılara bırakmayalım!’
Spread the love

3. Havalimanı projesinin ihalesinden 2,5 yıl sonra herhangi bir duyuru yapılmadan İstanbul Arnavutköy’de 20 Ağustos Perşembe günü ‘halkı bilgilendirme’ toplantısı düzenleniyor. Kuzey Ormanları Savunması doğa ve kent mücadelesi verenleri, yaşam alanlarına sahip çıkanları bu hukuksuz, usulsüz toplantıya çağırıyor.

Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısı şöyle:

Bu coğrafyadaki en büyük, dünyanın da nadir görebileceği talan projesinde usülsüzlük, hukuksuzluk ve işgüzarlık sürüyor! 3. havalimanı projesi talanında birleşen vicdan ve adalet yoksunları, bu sefer de “halkı bilgilendirme” maskesiyle, 20 Ağustos 2015 tarihinde Arnavutköy-Durusu’daki Durusu Kültür Merkezi’nde saat 14:00’da başlamak üzere korsan bir toplantı ilan etti. ÇED süreci prosedüründe normalde proje başlamadan önce halkın fikrini almak için mecburi olarak düzenlenen bir toplantı; proje ihalesinden neredeyse 2.5 sene, temel atımından bir küsür sene, yer tesliminden ise 3 buçuk ay sonra yapılıyor. Biliyoruz ya, soruyoruz yine de; bu korsan toplantıyı yapmaktaki amacınız nedir? Neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve İstanbul Valiliği İl Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer almıyor bu toplantının duyurusu? Neyi saklamaya çalışıyorsunuz, korktuğunuz nedir? Normalde ÇED toplantılarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinden çok önceden duyurulması gerekiyor. Bakanlıkça duyurunun yapılmaması, toplantı duyurusunun toplantıdan 3 gün once köylülere ulaştırılması bize bu toplantının hiç mi hiç normal bir ÇED toplantısı olmadığını gösteriyor. Bu toplantı, 3. havalimanı projesi konsorsiyumunun yüklenici şirketi İGA tarafından düzenlenen açık bir PR çalışmasıdır. Köşe yazılarına, televizyon programlarına çıkmayla başlatılan “kendini anlatma” işinin ikinci adımıdır.

Sakinlerinin elinde ne var ne yok zorla aldığınız, tarım arazilerini biçtiğiniz, verimli topraklarını denize döktüğünüz, göllerini kuruttuğunuz, su havzalarına saldırdığınız, hayvanlarını yuvasından ve canından ettiğiniz, insanlarının bu dünyaya ve sonrasına dair inançlarını göstermelik iftarlarla zehirlediğiniz, bir taraftan katledip bir taraftan ikramiyelerle susturmaya çalıştığınız işçilerin şehridir İstanbul; size boyun eğmeyecek. Ne yalan söylerseniz söyleyin, hangi gözü boyamaya çalışırsanız çalışın, bilin ki işe yaramayacak. Yaşam kazanacak, biz kazanacağız.

Siz tüm canlıların yaşamını karartmaya devam edin, çocuklarınız bile bize katılacak. Bu talan çağının kaymağını yeme günleriniz bittiğinde göreceksiniz ki #İstanbulaNefesOl’anlar bıraktığınız izleri silecek, doğanın ve adaletin yaraları sarılacak.

Tüm yaşam savunucularına çağrımızdır: 20 Ağustos 2015, Perşembe günü, Arnavutköy Durusu Kültür Merkezi önünde buluşuyoruz.

Talanın çakma toplantısını durdurmaya, talancının rezil planına çomak sokmaya gidiyoruz!

Buluşma Noktası:

Durusu Kültür Merkezi; Durusu Mahallesi Terkos Karaburun Caddesi No : 62, Arnavutköy

Buluşma tarih ve saati:

20 Ağustos Perşembe, 13:00

Otobüs hareket yer ve saatleri:

Demokrasi Anıtı yanı – Beşiktaş: 11:00

Kadıköy Evlendirme Dairesi – Kadıköy: 11:00

 

politeknik.org.tr


Spread the love