Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi havuz şirketler Cengiz, Limak, Kolin’e
Spread the love

Kuzey Ormanları’nda milyonlarca ağaç kıyımıyla devam eden Kuzey Marmara Otoyolu projesinin son etabının ihalesini Saray’ın havuz şirketleri Cengiz, Limak, Kolin aldı

İstanbul’un kuzeyinde orman, tarım ve temiz su havzasında kıyım yapılarak ilerleyen 3. Köprü’yü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu projesinin ihalesi sonuçlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ihaleye açılan 3. Boğaz Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu projesinde; Asya tarafındaki Kurtköy-Akyazı kısmı Limak-Cengiz Ortak Girişim Grubu’na, Avrupa tarafındaki Kınalı-Odayeri kısmı ise Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verildi. Böylece AKP’nin ve Saray’ın havuz şirketleri 3 Havalimanı’ndan sonra bölgeden geçen otoyolun ihalesini de almış oldu.

Ciq1qfAWgAAfgRLBilirkişi kamu yararı yok demişti
Ulaştırma Bakanlığı’nca 3. Köprü Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul Beykoz-Riva/İshaklı Geçişi’ne ilişkin hazırlanan imar planına TMMOB’a bağlı dokuz oda tarafından açılan davada ortaya çıkan bilirkişi raporunda, projenin planlama ilkeleri, şehircilik esasları ve kamu yararına uygun olmadığını belirtilmişti.

Nihat Özdemir sinyali vermişti
Geçtiğimiz günlerde 3. Havalimanı inşaatı üzerine konuşan AKP’nin yandaş şirketlerinden Limak’ın sahibi Nihat Özdemir bölgedeki ulaşım projelerin bir an önce hayata geçmesi gerektiğini yoksa 3. Havalimanı’nın ‘başa bela’ olacağını belirtmişti. Özdemir’in “3. Havalimanı’nı yapıyoruz, buraya gelecek yolcu sayısı belli, araç sayısı da belli. Ancak bunu taşıyacak karayolu, demiryolu, metro iki yıl önce söylememize rağmen ihaleleri bile yapılmadı. Şimdi bunları yapmazsak liman ve havalimanlarımızın hepsi açıldığında İstanbul’un başına bela olacak yatırımlar haline gelecek.” açıklamasından birkaç gün sonra Limak’ın da aralarında bulunduğu havuz şirketler Kuzey Marmara Otoyolu bağlantılarının ihalesini aldı.

İhale yandaşlara, AKP’nin ve Saray’ın şirketlerine
Kuzey Marmara Otoyolu’nun ihalesini kazanan havuz şirketleri Cengiz, Limak, Kolin; 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında ortalığa saçılan tapelerde yer almıştı. Artvin’den Yırca’ya, Karadeniz Sahil Yolu’ndan Akkuyu Nükleer Santral’e, 3. Havalimanına kadar Türkiye’nin dört bir yanında mega yıkım projelerinin neredeyse tamamında ihale alan bu şirketler kamu ihalelerinde, kent içi kamusal alanların talan edilmesinde, enerji ihalelerinde AKP’nin ve Saray’ın önceliği oldu.

politeknik.org.tr


Spread the love