Kütahya Sel, Deprem ve Siyanürle Boğuşuyor

Kütahya’nın Simav İlçesi’nde 19 Mayıs’ta meydana gelen depremin ardından süren artçı sarsıntılar ve aşırı yağışın etkisiyle 18 Haziran günü bir baraj çöktü. Meydana gelen selde tarım arazileri kullanılamaz hale geldi. Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde de 7 Mayıs’ta meydana gelen siyanür kazasının ardından AKP’li yetkililer ‘siyanür yok’ dedi; ancak 15 Haziran günü baraja yakın köylerde şebeke suyundan içen 7 kişi zehirlendi.
19 Mayıs’ta Kütahya’nın Simav İlçesi’nde meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremin ardından süren artçı sarsıntılar sebebiyle Kalkan Belde Belediyesi sınırları içinde bulunan Kalkan Söğüt Dere Barajı, 18 Haziran günü akşam saatlerinde yıkıldı. Çevreye yayılan sular çok sayıda tarım arazisine zarar verdi. Simav’da depremden etkilenen halk halen çadırlarda kalıyor. Yaşanan artçı sarsıntılar halkı tedirgin ediyor. 
Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde Eti Gümüş AŞ’ye ait tesislerin siyanürlü su dolu havuzda meydana gelen kazanın ardından 15 Haziran günü Tavşanlı’ya bağlı Dulkadir Köyü’nde şebeke suyundan içen 7 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Eti Gümüş A.Ş.’ye ait tesislere 3 kilometre uzaklıktaki Dukadir Köyü’nde yaşayan Veli Sözer (19), Fatih Sözer (14) ve Muzaffer Sözer (60), şebeke suyundan içince rahatsızlandı. 15 Haziran günü, zehirlenme tanısıyla gözlem altına alınan bu kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Aynı sudan rahatsızlanan, aynı aileden Mehmet (36), Emeti (28), Emine Sözer (28) ve Leyla Sert (30) de ertesi gün zehirlenme tanısıyla gözlem altına alınmıştı. Köyde, şebeke suyundan içen 1 inek, 2 koyun, 7 ördek ve 8 civciv ise telef olmuştu. 
Köy ile siyanür kullanılarak gümüş üretilen Eti Gümüş AŞ’ye ait tesis arasındaki su boruları sökülerek, köye başka bir kaynaktan su getirilmesi için çalışma başlatıldı. 
AKP’li yetkililer, Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde meydana gelen siyanür kazasının ardından barajdan siyanür sızmadığını, yapılan incelemelerde siyanüre rastlanmadığını söylemişti. Seçimin ardından içeriği netleşen su numunelerinde ise siyanüre rastlanmıştı. 
kaynak: Sendika.Org