Kültür Üniversitesi’nde HES’ler ve Etkileri Panelindeydik
Spread the love

Kültür Üniversitesi Fikir ve Kültür Kulübü tarafından düzenlenen HES’ler ve etkilerini konu alan panelde Politeknik YK Başkanı Pınar Hocaoğulları ile Loç Vadisi Koruma Platformu’ndan SultanTeke konuşmacı olarak yer aldı.

Kültür Üniversitesi Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelde ilk sözü Politeknik Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Hocaoğulları aldı. Hidroelektrik Santraller (HES) hakkında bilgiler aktaran ve günümüzde HES’lerin yapımı için öne sürülen gerekçelerden hiçbirinin gerçekçi olmadığını belirten Hocaoğulları, amacın enerji üretmenin çok ötesinde olduğunu vurguladı. Başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere HES yapılan alanlarda ortaya çıkan tahribatlara değinen Hocaoğulları, son birkaç sene içersinde girişilen bu saldırının sermayenin yeni bir birikim modeli yaratma çabasının uzantısı olduğunun altını çizdi.

Hocaoğulları’nın konuşmasının ardından Loç Vadisi’nin doğal güzelliklerini gösteren bir kısa derleme video katılımcılarla paylaşılırken, ardından Orya Enerji önünde 16 gündür oturma eylemi yapan Loç Vadisi sakinlerinden Sultan Teke söz aldı. Yörelerinde yaşanan sorunlardan ve Loç Vadisi’nin doğal güzelliklerinden bahseden Teke, Orya Enerji önündeki eylemlerinin sadece Loç Vadisi değil tüm dereler ve yaşam için olduğunu belirtti.

Panel boyunca katılımcılar da sık sık soru ve görüşlerini dile getirirken, etkinlik konuşmacıların 26 Aralık günü gerçekleştirilecek 3. Köprü ve çıkarılmak istenen Tabiatı Koruma Yasası’na karşı mitinge çağrı yapması ile son buldu.

politeknik.org.tr      

 

 

 

 

 


Spread the love