Küba: Halk İçin GDO !

Küba, emperyalizmle mücadele ediyor… Küba, emperyalist ülkelerin tekelci şirketleriyle de mücadele ediyor… Ama bunu yaparken, bilimsel-teknolojik gelişmeleri izliyor, bunları halkının çıkarları doğrultusunda kullanmaya ve geliştirmeye çalışıyor…

Sosyalist Küba, yalnızca sağlık ve eğitim alanlarında değil, genetik mühendisliği ve biyoteknoloji alanlarında da iddialı. Bu sayede, GDO teknolojisini ilk geliştiren ülkelerden biri Küba oldu. Bu yeni teknolojinin risklerinin de farkında olan Kübalı bilimciler, ülkelerindeki siyasi düzeninin özel çıkarları temel almaması sayesinde, konuyu akılcı bir şekilde tartışabildiklerini vurguluyor. Diğer yandan, GDO teknolojisi hakkında halkı bilgilendirme çalışmaları yürütüyorlar. (http://www.pugwash.org/reports/ees/cuba2004/03%20Pugwash/02_Rebecca.pdf)
 
Bu yılın başlarında, Küba’daki Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Ulusal Merkezi tarafından geliştirilen genetik yapıları değiştirilmiş mısır tohumları, deneme amaçlı olarak, üç hektarlık bir alana ekilmişti. Küba’nın geliştirdiği bu ilk GDO’lu ürün, hem bir zararlıya hem de böcek ilaçlarına dirençliydi. Konuyla ilgili bir haberde, tatlı patates, domates, patates ve pirinç üzerinde de çalışıldığı belirtiliyordu. (http://www.juventudrebelde.co.cu/cuba/2009-03-02/cuba-plants-first-genetically-modified-corn-crops/)
 
Diğer yandan, Küba, geçtiğimiz ay, ABD’de üretilen, genetik yapıları değiştirilmiş olan ve geleneksel ürüne göre üç kat daha fazla verim sağladıkları söylenen MD-2 ananaslarının ekimine başlamış. (http://www.caribbeannetnews.com/news-19417–5-5–.html)

Kaynak: haberveriyorum.net