Krize ve yoksulluğa karşı emekçiler sesini yükseltti
Spread the love

DİSK, KESK ve Türk-İş’in çağrıcılığında krizin halka fatura edilmesine ve işten atmalara karşı 15 Şubat Pazar günü Kadıköy’de yapılan mitinge on binlerce kişi katıldı. Emekçiler işten atılmaların durdurulmasını ve krizin faturasını patronların ödemesini istedi.

Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen “Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz; İşsizliğe ve Yoksulluğa Karşı Birleşik Mücadele! Emek ve Demokrasi Mitingi”ne işçisi, kamu çalışanı, emeklisi, üniversitelisi ve liselisiyle on binlerce kişi katıldı.

Mitinge katılan sendikalar, kitle örgütleri, siyasi yapı ve partiler sabah saatlerinden itibaren Eski Et-balık-kurumu, Kadıköy Tepe Natilius ve Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanmaya başladılar. Saat 12.00’de üç koladan başlayan yürüyüş Kadıköy İskele Meydanı’na kadar devam etti. Emek ve meslek örgütleriyle diğer örgütlerin yöneticileri “Krizin bedelini ödemeyeceğiz; İşsizliğe ve yoksulluğa hayır” yazılı ana pankartın arkasında yürüdüler.

Yürüyüşe katılanların çoğunluğunun miting alanına girmesinin ardından miting programı başlatıldı. Mitingde ilk olarak Nazım Hikmet’in “Kerem Gibi” şiiri eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra mitingin çağrıcı konfederasyonları Türk-İş, DİSK ve KESK’in genel başkanları Mustafa Kumlu, Süleyman Çelebi ve Sami Evren sırasıyla konuşma yaptılar.

Türk-Metal’den provokasyon

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun konuşması sırasında Türk-Metal Sendikası üyelerinin Birleşik Metal İş ve KESK üyelerine saldırması sonucu 15 dakika süren bir arbede yaşandı. Ergenekon operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan kontrgerilla örgütlenmesi ile bağlantıları ve patron yanlısı tutumuyla tanınan Mustafa Özbek’in Genel Başkanı olduğu Türk Metal üyeleri flama sopalarının saplarını fırlatarak DİSK ve KESK üyelerine saldırırken “Özbek nerede biz oradayız, Mustafa Özbek’in askerleriyiz” gibi sloganlar attılar. Türk Metal’in provokasyonu üzerine sol örgütlerin üyeleri de olayın yaşandığı bölgeye gidrek Türk Metal’in saldırısına karşılık verdi. Yaşanan arbede sırasında “Kahrolsun MİT, CIA, Kontrgerilla; Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılırken Türk Metal üyelerinin miting alanının dışına çıkarılmasıyla arbede sonlandı.

Mitingde TMMOB

TMMOB kortejinde özellikle öğrenci üyeler canlı bir biçimde yer aldılar. Son dönemdeki mitinglerin aksine bu kez kortej boyunca TMMOB flamaları ve şapkaları yanında talepler içeren dövizler de vardı.
Zayıf kortej disiplinine rağmen mitingin genel atmosferinin de etkisiyle coşkulu bir mühendis-mimar topluluğu vardı. Mitinge TMMOB kortejinde yaklaşık 500 üye ve öğrenci üye katıldı.

Kaynak: sendika.org


Spread the love