Kozağacı Termik Santrali İstemiyor

Bursa’da Kozağacı Vadisi’ne yapılması planlanan termik santral için dün (17 Aralık 2012) Ankara’da Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile ihaleyi alan şirket arasında sözleşme imzalandı. Sözleşmenin imzalandığı sırada Bursa’da köylüler termik santrale tepkilerini dile getirdi.

Bursa ili Keles ilçesinde Kozağacı Vadisi’nde kurulması planlanan termik santrale karşı çıkan Yunuslar, Harmandemirci, Durak, Davutlar, Denizler, Çayören, Issızören köyü sakinleri Durak köyü Meydanı’nda toplandı. Eyleme TMMOB’ye bağlı meslek odaları ve DOĞADER de destek verdi. Termik santral sözleşmesinin imzalandığı sırada eylem yapan köylüler Orhaneli Termik Santrali’nin zararlarını bildiklerini, Kozağacı’nda kanser fabrikası istemediklerini belirtti.
 
Eylemde konuşan Keles’te Termik Santrale Hayır Platformu Sözcüsü Cemal Çakır, termik santrali yaptırmamak için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti. DOĞADER Başkanı Murat Demir ise yaptığı konuşmada, termik santral ile yaşam alanlarının talan edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

 

 

politeknik.org.tr