Koruma Kurulu da Galataport’a dava açtıysa projeye yıkım iznini kim verdi?

Tarihi Paket Postanesi ve Karaköy Yolcu Salonu’nun yıkımına sebep olan Galataport Projesi’nde izni var denilen Koruma Kurulu yürütücü firmaya dava açtı. Kurulun izinsiz yıkım yapıldığını söylediği dava, yıkım iznini kimin verdiği sorusunu gündeme getirdi

İstanbul’un Karaköy sahilini talan eden Galataport Projesi kapsamında Tarihi paket Postanesi ve Karaköy Yolcu Salonu’nun yıkımı tepkilere neden olmuştu. Tepkiler üzerine projenin yürütücü firması Salıpazarı Liman İşletmeciliği A.Ş. bir açıklama yaparak her iki yıkım için de “restorasyon için gerekli izinlerin alındığını” iddia etmişti. İzinlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2 No’lu Koruma Bölge Müdürlüğü’nce verildiğini söyleyen firma, projenin “kültür varlığı yapıların yerinde korunarak güçlendirilmesi bakış açısıyla planlanmaktadır” demişti.

Sedat Ergin bugünkü köşe yazısında Galataport konusuna değinerek şirketin yaptığı açıklama nedeniyle izinlerin verildiğini düşünerek daha önce kurula yönelttiği “Şirket koruma kuruluna yıkım için ne zaman başvurmuştur. Kurul izin verdiyse bu kararı hangi tarihli toplantısında almıştır. Böyleyse kurul neden 2016 tarihli 4559 sayılı kararından geri adım atmıştır” sorularını hatırlattı.

Koruma Kurulu vermediyse yıkım iznini kim verdi?
2 Numaralı Koruma Kurulu’nun yıkım hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından Ergin köşesinden kurula yönelttiği soruları geri aldığını belirterek başka bir soruyu ortaya attı: Peki o zaman bu yıkım iznini kim verdi?

Kaynak: Sendika.Org