Kolin, Soma’da zeytin ağaçlarını yok etti

Yırca köyüne kurulması planlanan termik santral için Kolin bu sabah yine hukuksuz bir biçimde zeytinlik alanlara girerek 86 ağacı kesti

Soma’nın Yırca köyüne kurulması planlanan kömürlü termik santral için Kolin Şirketler Grubu bu sabah ( 14 Ekim) saatlerinde yine hukuksuz bir biçimde zeytinlik alanlara girerek, 86 ağacı kesti. Bu kez iş makineleri yerine gizlice elektrikli testere ile alana giren şirket çalışanlarının daha fazla ağaç kesmesi, köylülerin jandarmayı çağırması ile önlendi. Soma İlçe Tarım Müdürlüğü, olay yerinde, tarım alanlarına zarar verildiği ve ağaç kesimi ile ilgili tutanak tuttu.

Şirket 17 Eylül gece yarısı da yine hukuksuz bir biçimde alana girerek iş makineleriyle 13 ağacı yıkmıştı. Köylüler, o günden beri zeytinliklerini korumak için alanda nöbet tutuyor.

Komisyon üyesinin görüşü olmadan ÇED raporu

Bugün ayrıca, santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi Süreci’yle ilgili de bir skandal ortaya çıktı. Greenpeace’in sorduğu sorulara Tarım Bakanlığı tarafından verilen yanıtlara göre, Manisa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde görüş bildirmemiş. Oysa Müdürlük, ÇED sürecinde oluşturulan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun üyesi olarak belirlenmişti.

Bu konuda iki farklı Bakanlık tarafından verilen yanıtlar da çelişkili. Tarım Bakanlığı ve Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “ÇED mevzuatı uyarınca kendilerine herhangi bir başvuru olmadığını” ifade ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “ÇED İnceleme ve Değerlendirme komisyonu üyesi Manisa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün davet edildiği halde toplantılara katılmadığını ve Proje’nin ÇED sürecine yazılı görüş vermediğini” iddia ediyor.

Tarım dışı kullanıma izin yok

Tarım Müdürlüğü bölgenin zeytinlik alan olması nedeni ile hukuki mevzuata uygun olarak bu alanda termik enerji santralinin kurulmasını uygun bulmamış ve izin vermemiş.

Greenpeace Avukatı Deniz Bayram “Yırca Köyü yakınında kurulmak istenen bu kömürlü termik santral, bölgedeki üçüncü santral olacak. Sağlık yönünden ciddi tehlikeler oluşturmasının yanı sıra, tarım ve zeytinlik alanları üzerinde yapılması planlanıyor. Böyle bir tabloda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ÇED sürecine dahil edilmemesi kabul edilemez. Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olumsuz görüş yazısını Mart ve Haziran aylarında yazmış fakat bu olumsuz görüş ÇED sürecine yansımamış. Hukuka uygun olarak yazılan bu yazılar nerede ve neden ÇED sürecine dahil edilmedi? Tarım ve zeytinlik alanların bu tür yatırımlara açılması ile ilgili hukuki düzenlemeler açık ve net. Bu nedenle de Tarım Bakanlığı nezdinde Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kararını olumsuz olarak bildirdi. Bu projeyle ilgili her adımda bir diğer hukuksuzlukla karşı karşıya kalıyoruz. Geçtiğimiz ay gece yarısı dozerler zeytin ağaçlarını kesti, şirket köylüleri arazilerden çıkardı, tel örgü çekti, güvenlik kulübesi yerleştirdi ve dozerler her an orada, elinde testereler ile kişiler ağaç kesimi yapıyor ama acele kamulaştırma kararı hukuka aykırı, imar planı yok ve şimdi öğreniyoruz ki, meşru bir ÇED süreci de yok, alanın tarım dışı amaçla kullanım izni de yok” dedi

Kaynak: Sendika.Org