Kocaeli’de Sokağın Çağrısı Sokakta Yapıldı

TMMOB Kocaeli İl koordinasyon Kurulu (İKK), yarın yapacakları eylemin açıklama ve çağrısını Tezcan Galvaniz’de yaparak, hem işçilere destek oldu, hem de TMMOB’nin bu süreçte sokağa ineceğini duyurdu 

TMMOB İKK, cumartesi günü tüm Türkiye’de saat 12.30’da gerçekleştirilecek “TMMOB krize, AKP’ye, gericiliğe, neoliberalizme, ırkçılığa karşı sokakta sözünü söylüyor” eyleminin çağrısını Tezcan Galvaniz önünde bekleyen direnişçi işçilerle birlikte yaptı. 4 gündür direnişte olan işçilerle dayanışma çığ gibi büyürken, TMMOB de krizin sebebinin işçiler olmadığının altını çizerek, hükümeti ve işverenleri uyardı.  

 

AÇIKLAMA DİRENİŞ YERİNDE

BES, ESM, Eğitim-Sen, Kocaeli Tabip Odası, Öğrenci Kolektifleri Halkevleri, ÖDP, EMEP, SDP’ninde destek verdiği açıklamada Birleşik metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, verilen desteğin önemli olduğunun altını çizdi. Bir taraftan işverenlerin kriz bahanesi ile işten çıkartılan işçilerin direnişlerine, bir taraftan da MESS sürecinde greve hazırlandıklarını söyleyen Baltacı, “Bu süreçte işçi sınıfının dayanışmasına büyük ihtiyaç var. Sırça köşklerinde oturan sendikacılar artık sokağa inmeli” dedi. İşçiler kendilerine ziyaret eden meslek odaları, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerine teşekkür etti.  

 

KRİZİN SONUÇLARI ORTADA

TMMOB İKK adına açıklama yapan Makina Mühendisleri Odası yönetim kurulu üyesi Nedim Kara, dünyada yaşanan ekonomik krizden öte Türkiye’nin sürekli kriz halinde olan bir ülke olduğuna dikkat çekti. Kara, “Küresel krizin patlak vermesinden çok önce özellikle, içinde bulunduğumuz yılın başından beri artan işsizlik ve halkımızın hayatını karartan zamlar bütün emekçiler ve dar gelirlilere gündelik yaşamda kabus yaşatır düzeye gelmiştir. Krizin sonuçları artık çok net ortadadır. Her gün işten çıkartmalar, ücretsiz izinler, ücretin düşürülmesi ve tıkanan sözleşmeler ortaya koymaktadır” dedi.  

 

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

‘TMMOB krize, AKP’ye, gericiliğe, neolibaralizme, ırkçılığa karşı sokakta sözünü söylüyor’ eylemine Tezcan işçilerini de davet eden Kara,  yarın sokaklarda bu ülkenin iktidarının gerçek yüzünü ortaya çıkaracaklarını söyledi. Krizin Türkiye’yi teğet geçecek diyenlerin krizin faturasını işçilere ve emekçilere yüklemek istediklerini ifade eden Kara, “Biz bu ülkenin işçi ve emekçilerinin geleceğini riske atan AKP hükümetine, kriz bahanesi ile işçileri işten çıkartan sermayaye karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun için tüm emek dostları yan yana gelip omuz omuza vermeliler. Bundan sonraki süreçte tüm eylemlerimizi birlikte gerçekleştirerek işçilerin ve emekçilerin gücünü ortaya koymalıyız” dedi. Kara, cumartesi günü saat 12.30’da Merkez Bankası önünde başlayarak Sabri Yalım Parkına yapılacak olan yürüyüşlerine tüm kent kamuoyunu davet etti.