Kocaeli Üniversitesi’nde işçi güvenliğini savunan üniversitelilere gözaltı
Spread the love

Kocaeli Üniversitesi Yerleşkesi içinde devam eden inşaatta çalışırken yaşamını yitiren işçi için eylem yapan üniversitelilere polis ve özel güvenlik saldırdı. Çok sayıda üniversiteli gözaltına alındı

Kocaeli Üniversitesi Batı Yerleşkesi’nde 4 Şubat 2018 tarihinde, inşaatı devam eden Eğitim Fakültesi binasında alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri sonucu 4’üncü kattan düşen işçi yaşamını yitirdi. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri yaşanan iş cinayetini 13 Şubat’ta protesto etti.

İşçi sağlığını umursamayan Rektör protestodan rahatsız
“Kaza değil cinayet. Taşerona Hayır!” yazılı pankart ile Umuttepe Yerleşkesi’nde mühendislik fakültesinde toplanarak yaşanan iş cinayetini protesto eden ve üniversite yönetiminden hesap soran öğrencilere polis ve özel güvenlik saldırdı. Üniversiteliler “Bu üniversitenin kar hırsı yüzünden bir tane inşaat işçisi sizin almadığınız önlemler yüzünden hayatını kaybetti. Bu üniversitenin öğrencileri, bir taşeron firmanın önlem almaması yüzünden bir işçinin hayatını kaybetmesini kabul etmez. Biz üniversitelerimizde bunun derslerini alıyoruz” dedi. Çok sayıda üniversiteli darp edilerek gözaltına alındı.

Yerleşkedeki inşaattan Rektörlük sorumlu
Kamusal alan olan üniversite yerleşkelerinde, İTÜ’de, Galatasaray Üniversitesi’nde, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, Hacettepe’de işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için iş cinayetleri yaşanmıştı. Yerleşkeler içinde ilerleyen inşaat projelerini taşerona devreden üniversite yönetimleri güvenli iş ortamı oluşturulması konusundaki denetim görevini yok sayıyor ve birçok iş cinayetine davetiye çıkarıyor.

politeknik.org.tr


Spread the love