Koç Üniversitesi’nde yönetimin artan baskısına karşı isyan
Spread the love

Koç Üniversiteliler Dayanışması, üniversite yönetiminin üniversite bileşenlerine yönelik artan baskılarına karşı bugün eylemdeydi. Üniversiteliler yönetime taleplerini ilan etti

Koç Üniversiteliler Dayanışması, üniversite yönetiminin çalışanlara, akademisyenlere ve üniversitelilere yönelik baskılara karşı eylem yaptı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş Koç Üniversitesi’nde 2 Nisan’da gerçekleşen ve işçilerin işe iadesiyle sonuçlanan taşeron işçi direnişinin yıldönümünde yapıldı. Kampüs içerisinde toplananlar ana kapıya kadar yürüyerek ana kapıda onları bekleyen Sarıyerlilerle buluştu.

Okunan basın açıklamasında üniversite yönetiminin birçok öğretim üyesine “sözde” performans kriterlerine dayanarak sözleşmelerini yenilemediği, okutmanlara statülerini ve maaşlarını değiştiren sözleşmeler dayattığı, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini sigortasız ve güvencesiz çalışmaya mahkum ettiği belirtildi.

Asistanların eğitimlerine devam ederken aynı zamanda tanımsız akademik ve idari işler de yapmak zorunda bırakıldığına değinen dayanışma “Asistanların son birkaç yıldır maaşlarında artış yapılmıyor. Yüksek lisans öğrencilerine verilen maaşların ise tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor. Daha önceden verilen yol ödeneği kesilirken, yüksek lisans öğrencileri ise hem yol hem de yemek ödeneğinden mahrum bırakılıyor” dedi.

İki yıldır ‘Taşeron İzleme Kurulu’ tanınmıyor
Koç Üniversitesi’nin iki yıl önce gerçekleşen direnişle rektörün altına imzasını attığı Taşeron İzleme Kurulu’nu tanımamakta ısrar ettiğini ifade eden dayanışma işten atılmalar devam ettiği için işçilerin iş yükünün arttığını vurguladı.
Öğretim üyelerinin, okutmanların ve asistanların içinde bulunduğu güvencesiz çalışma ortamının üniversitede verilen eğitimin niteliğini etkilediğinin altını çizen dayanışma sınıflar kalabalıklaşırken işçi sayısının sürekli azaldığını aktardı. Eğitim, yurt, yemek ve ulaşım ücretlerin katlanarak arttığını ve verdikleri dilekçelere ciddi bir yanıt alamadıklarını söyleyen dayanışma “Sizin tepeden inme kararlarınız varsa bizim de gittikçe büyüyen ve güçlenen bir dayanışmamız var. Koç Üniversitesi şirket değil, kamu hizmeti veren bir eğitim kurumudur. Bütün kararlar buna uygun olarak alınmalıdır. Bu temelde, üniversite yönetimini taleplerimizi yerine getirmeye davet ediyoruz” dedi.

Koç Üniversiteliler Dayanışmasının talepleri:

-Tüm üniversite çalışanlarına iş güvencesi sağlansın.
-Akademik personelin maaş dahil olmak üzere kazanılmış haklarının gasp edilmesine son verilsin.
-Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sigortalı ve güvenceli çalışma hakkı verilsin.
-Taşeron işçilerinin işten çıkarılmasına son verilsin. Daha fazla sayıda işçi istihdam edilsin. İşçilerin iş yükü ağırlaştırılmasın.
-Taşeron İzleme Kurulu üniversite yönetimi tarafından resmen tanınsın.
-Üniversitemizdeki karar alma süreçleri, tüm bileşenlerin katılımıyla şeffaf ve demokratik bir hale getirilsin.

Üniversiteliler rektörüne sahip çıkan İstanbul Üniversitesi’ni ve Toronto, Londra ve Amsterdam’da direnen üniversitelileri selamlayarak basın açıklamasını sonlandırdı.

koc_1koc_2 koc_4 koc_3  koc_5

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love