Kizirnos HES İstemiyor

Trabzon Araklı’nın Kayacık Köyü’nde (Kizirnos), yapılması planlanan hidroelektrik santral projesi köylüler ve çevre il ve ilçelerden HES karşıtı mücadele veren kurumlar tarafından protesto edildi.

Kayacık Köyü Dayanışma Platformu’nun düzenlediği; Derelerin Kardeşliği Platformu, Mimarlar Odası Trabzon Şubesi, TKP, ÖDP ve Halkevleri ile CHP Araklı İlçe Örgütü’nün desek verdiği eylemde biraraya gelenler Kayacık Köyü İlköğretim Okulu’nda toplanarak araçlarla projenin inşa alanı Kerenkaş Yaylası’na çıktılar.

Basın açıklaması için Kerenkaş Yaylası’na çıkanlar, Yüceyurt Enerji firması tarafından yapılması planlanan HES inşaat sahasında şirket adına tabelanın bulunmadığına ve işçilerin can güvenliği olmadan çalıştırıldığına tanık oldular.

Kayacık Köyü Dayanışma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Deniz Çeliktaş, bölgenin atalarından kendilerine miras kaldığını ifade ederken, “Bu cennet vatanı sattırmalayım, bizleri boğazlamalarına izin vermeyelim. Unutmayalım ki giden geri gelmez, iki üç sene sonra keşke dememek için bu günden harekete geçelim, uyuyanlardan ve uyutulanlardan olmayalım” dedi.

Derelerin Kardeşliği Platformu sözcüsü Ömer Şan yaşanan süreci ve verilen mücadeleyi değerlendirdi. Konuşmasında HES yapımı sırasında ortaya çıkan usulsüzlüklere de yer veren Şan, vatandaşların yaşam alanlarını tehdit eden bu projelerin hukuka ve projelendirme esaslarına uygun olmadığını ifade etti.

 


politeknik.org.tr