Kimyasal atıklar bu kez Büyükçekmece’de: Denetim yok, halk sağlığı yine tehlikede
Spread the love

İstanbul Büyükçekmece’de bir araziye kaçak olarak dökülen hidrojen siyonür içerikli kimyasal atık sebebiyle pek çok hayvan öldü, bir ev boşaltıldı.

Kimyasal atıklar halkın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Kamiloba Mahallesi TEM Otoyolu’nun yakınındaki araziye 3 Nisan 2018 tarihinde kimyasal bir madde boşaltıldı. 20’den çok hayvanının zehirlenerek aniden öldüğünü gören bir mahalleli durumu Büyükçekmece Belediyesi’ne bildirdi. AFAD tarafından yapılan incelemeler sonucu dökülen sıvı içerisinde hidrojen siyanür (HCN) maddesi tespit edildi. AFAD bölgeyi karantinaya aldı, arazi yakınındaki bir ev boşaltıldı . Hidrojen siyanürün döküldüğü alana bilgi almak için giden haber muhabirleri de ‘boğaz yanması’ şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi olayla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada sıvının içerisinde bulunduğu tespit edilen hidrojen siyonürün hem canlılar hem de çevre için son derece tehlikeli bir kimyasal olduğunun altını çizdi. Siyanür içeren tüm kimyasalların kullanımı, depolanması, taşınması, bertarafı ve temizliği için özel bilimsel ve teknik yöntemler uygulanması gerektiğini, tehlikeli kimyasallar kullanan işyerlerinin kamusal denetiminin hayati olduğunu ifade etti.

KMO:TEHLİKELİ KİMYASALLARIN YÖNETİMİNİ HAFİFE ALMAYIN!

Büyükçekmece ilk değil

Denetim ve araç takip sisteminden sorumlu olan İstanbul Çevre İl Müdürlüğü, İBB ve yerel belediye tehlikeli kimyasalların yönetimi konusunda gerekli denetimleri ve düzenlemeleri yapmakla yükümlü. Ancak bu yükümlülükler yerine getirilmediği için halk sağlığı tehdit ediliyor. Geçtiğimiz Aralık ayında da Tuzla’da kaçak kimyasal atık deşarjı sonucu yerleşim alanlarına zararlı bir kimyasal olan trichloroethyene maddesi yayılmış, 100’e yakın kişinin hastaneye başvurmuştu.

TUZLA’DA HALK SAĞLIĞI ÇEVRE GÜVENLİĞİ YOK SAYILIYOR!

politeknik.org.tr


Spread the love