Kimya Mühendisleri Odası yeni dönemi belli oldu

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 44. Olağan Genel Kurulu tamamlandı.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) 44. Olağan Genel Kurulu 19-20 Nisan tarihlerine Ankara’da TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi’nde düzenlendi. Oda kuruluşunun 60. yıl dönümüne denk gelen Genel Kurul, oda delegelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. İkinci gün (20 Nisan) yapılan seçimler sonucunda ise 44. Dönem KMO organları belirlendi. Seçime, demokrat mühendislerin oluşturduğu mavi ve beyaz olmak üzere iki liste girdi.

Geçtiğimiz dönem KMO Ankara Şubesi Başkanı İbrahim Akyürek, 44. Dönem KMO Yönetim Kurulu adayları arasında liste başı olarak seçimleri kazandı. Kimya Mühendisleri Odası Başkanlığı’nı yürüten Mehmet Besleme, TMMOB Yönetim Kurulu adaylığı için liste başında yer aldı.

Seçimde mavi liste ağırlıklı bir sonuç ortaya çıkarken, beyaz listeden Ali Uluşahin ve Ayhan Çakmak asil yönetimde, Bahar Yamaner yedek yönetimde yer aldı.

Genel Kurul’da görüşülen önergeler ve sonuçları şöyle:

  • “Birim yönetim kurullarında biri kadın, diğeri erkek olmak üzere iki eşbaşkanın olması” ve Yönetimlerde görev alacak yönetim kurulu üyelerinin üst üste en fazla 3 dönem görev alması konusunda kısıtlama getirilmesi” önergesi yoğun tartışmalara neden olurken öneri oy çokluğu ile reddedildi.
  • Mali İşler-Bütçe Komisyonu’nda, “Odaya yeni üye olanlara yönelik çalıştığı dönemler için geçmişe dönük 5 yıl aidat uygulamasının kaldırılması” önerisi, oy çokluğu ile kabul edildi.
  • Bütçe Uygulamaları Esasları Taslak Yönetmeliği’nde geçen “oda çalışanlarının haklarının aleyhinde olabilecek değişiklik” özellikle genç mühendislerin yoğun tepkileri sonucunda oy çokluğuyla reddedildi.
  • Bütçe-Mali İşler Komisyonu’ndan geçen, “Birim yönetimlerinde bulunan üyelerin Odada verdikleri eğitimlerden ücret alabilmesinin önünü açan değişiklik” önerisi de yine tartışmalar sonucu oy çokluğu ile reddedildi.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Oda Yönetimi listesi şöyle:

Yönetim Kurulu Asıl Üyeler
İbrahim Akyürek
Ali Uğurlu
Ali Uluşahin
Mehmet Dilaver
Ayhan Çakmak
Hasan Koç
İ. Yaşar Öztürk

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler
Niyazi Özgür
Berker Alparda
Ersan Sarıgül
Enis Tolga Eroğlu
Bahar Yamaner
M. Cevat Boz
Ali Karaçoban

TMMOB Yönetim Kurulu Üyeleri
Mehmet Besleme
Halil Kavak
İrfan İnan

politeknik.org.tr