İki Jeoloji Mühendisine Mahalle Pazarına Sürgün
Spread the love

Fatih Belediyesi, bünyesinde çalışan Tüm Bel-Sen üyelerine, çalışanlara “emeklilik ve sendikadan istifa baskısı” yaparak çalışanların kadrolarına uygun olmayan görevlendirmelerde bulunuyor. Belediyenin, personele alanları dışında verdiği görevler arasında su ürünleri ve jeoloji mühendislerinin semt pazarlarında çalışması da yer aldı.

Eminönü Belediyesi’nin 29 Mart seçimlerinden sonra kapatılarak Fatih Belediyesi’ne bağlanmasından ardından üyelerine ve diğer çalışanlara baskı yapıldığını dile getiren Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) sorunların çözümü konusunda adım atılması gerektiğini dile getirdi.

Fatih Belediyesi kadrosunda çalışan personelin yasal mevzuata aykırı, kadrolarına uygun olmayan yerlere görevlendirmeler yaptığını belirten Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu, iddialarını şöyle sıraladı: “Memura fotokopi makinesinde çalışma”, “hesap işlerinde tahsilât”, “su ürünleri ve jeoloji mühendislerini semt pazarlarında çalıştırma.”

MÜHENDİS BİLGİYASARSIZ OLMAZ
Semt pazarlarının rehabilitasyonlarını ve düzenini sağlama görevi verilen mühendisler de alanları dışında verilen görevlerden dolayı şaşkın olduklarını anlattı. Belediyenin kendilerini “uzaklaştırmak ve yıldırmak” için alan dışı işler yüklediğini düşünen mühendisler, uzun yıllardır sendika üyesi olmalarının belediye yetkililerinin böyle bir uygulamaya geçmelerinin nedeni olduğunu söyledi. Mühendisler, masa, bilgisayar gibi çalışma koşullarının olmadığı farklı bir alanda üretim yapmanın zorluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Çalışanların ulaşım sorunları olmasına karşın servis verilmediğini dile getiren Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube yöneticileri, sorunu düzeltmek için belediye ile yazışmalarda bulunduklarını ancak hala sonuç alınamadığı ifade etti. Fatih Belediyesi’nde sendikal faaliyet yürütülmesi amacıyla yapılan çalışmalar sırasında şube başkanları Kadri Kılıç ve diğer üyelere saldırılarda bulunulduğu, fiziksel darpa maruz kaldıkları belirtilirken, saldırıya ilişkin suç duyurusunda bulunan sendika, gerekli cezalandırılmaların yapılmasını talep etti.

SENDİKA: BASKILARA SON VERİN
Tüm Bel-Sen İstanbul 1 No’lu Şube yöneticileri yaptıkları açıklamada, “Hesap işlerinde kadroların uygun verilmeyen görevler için açılan soruşturmaların geri çekilmesi gerekmektedir. Emeklilik zorlamasından vazgeçilmesi, senelik izin ve vizite kağıdında zorluk çıkarılmaması, zabıtaların haftalık izin, servis, can güvenliği ile ilgili önlemlerin alınması, çalışanlar üzerindeki baskılara son verilmesi, servis aracı sayısının yeterli sayıya çıkarılması gerekmektedir” dedi.

***
Sendika Başkanı Kılıç’a saldırı iddiası
Fatİh Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Oflaz ve yardımcıları, belediye yemekhanesinde çalışanlara açıklama yapmak isteyen Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıç ve sendika yöneticilerine saldırdı. Belediye yönetimine daha önce bildirimde bulunulmasına rağmen, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Oflaz ve beraberindeki güvenlik görevlileri ile Bem Bir-Sen işyeri temsilcisinin katıldığı saldırı sırasında, Kılıç’ı ve beraberindekiler yaralandı.
Saldırıya tepki gösteren belediye çalışanları ve Tüm Bel-Sen İstanbul Şubeleri, belediye önünde protesto eylemi yaptı.
Eylemde konuşan Tüm Bel-Sen Başkanı Vicdan Baykara, Fatih Belediyesi yöneticilerinin, çalışanların sorunlarını çözmek yerine sorunların çözümünü isteyenlere saldırdığını dile getirdi.

Kaynak: Ufuk Koşar / birgun.net


Spread the love