KESK Gözaltılara Karşı Acil Eylem Planı Açıkladı

28 Mayıs 2009 Perşembe günü, sabah 04.00’den itibaren başta İzmir olmak üzere, Ankara, Van ve Manisa illerinde aralarında KESK Kadın sekreterimiz Songül MORSÜMBÜL, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gülçin İSBERT, KESK eski Genel Sekreteri Abdurrahman DAŞDEMİR, Eğitim Sen eski Kadın Sekreteri Elif AKGÜL’ün bulunduğu 36 KESK yönetici ve üyesi gözaltına alındı.

Yaşanan bu saldırı kaşısında KESK Danışma Meclisi olağanüstü toplanarak yaşanan gözaltılara karşı acil bir eylem ve etkinlik planı açıkladı. KESK tarafından açıklanan eylem ve etkinlikler şöyle:

1-    29 Mayıs 2009 Cuma günü saat 12.30’da kurum temsilcileri ile KESK Genel Merkezinde bir basın toplantısı gerçekleştirilecektir. Bu toplantıya sendikalarımızın genel başkanları ve MYK üyeleri, yine Ankara’dan isteyen üyelerimiz katılabilecektir.

2-    29 Mayıs ve 30 Mayıs 2009 Cuma ve Cumartesi günlerinde tüm illerde kitlesel alan etkinlikleri ( meşaleli yürüyüş, oturma eylemi, yürüyüşler vb) gerçekleştirilecektir.

3-    30 Mayıs 2009 Cumartesi günü Ankara’da saat: 17.00 – 20.00 arasında “KESK ile Dayanışma Kürsüsü” kurulacaktır. Bu etkinliğe Ankara’daki tüm üyelerimizin kitlesel katılımının sağlanması önemlidir. Bu etkinliğimizi ziyaret edecek ve KESK ile dayanışma gösterecek kurumlar söz hakkı kullanabilecektir.

4-    29 Mayıs 2009 tarihi Cuma gününden itibaren Konfederasyonumuzun koordinasyonu çerçevesinde sendika genel merkez yöneticilerimiz, İzmir şube yöneticilerimiz ve avukatlarımız katılımı ile gözaltı sürecinin izlenmesine yönelik bir komisyon kurulacaktır.

5-    Gözaltına alınan sendika yöneticilerimizin ve üyelerimizin mahkemeye çıkarılacağı gün ve saatlerde İzmir Adliyesi önünde sendika genel merkez yöneticilerimizle birlikte kitlesel bekleme gerçekleştirilecektir. Bu etkinliğe İzmir kitlesinin ve tüm demokrasi ve emek güçlerinin en geniş katılımının sağlanması önemlidir.

6-    1 Haziran 2009 Pazartesi günü itibariyle “KESK’e Dokunma” şiarı ile tüm illerde, büyük iş yerlerinin önünde, işyerlerindeki emekçilerin de katılımını sağlanarak basın açıklamaları yapılacaktır. 

7-    Konfederasyonumuz öncülüğünde, İzmir Şubeler Platformu ile de görüşülerek, İzmir’de kitlesel ve bölgesel bir eylemliliğin gerçekleştirilmesi için gerekli çalışma başlatılacaktır.

8-    TİS’e ilişkin eylem ve etkinlik programımız çerçevesinde; 20 Haziran 2009 tarihinde Ankara’da Başbakanlığa yapacağımız yürüyüşümüzün çerçevesi genişletilecek, Ankara kitlesinin yoğun katılımının yanı sıra bölgesel bir eylemliliğe dönüştürülecektir.

9-    KESK Genel Merkezi bugün (28 Mayıs) tüm gece açık tutulacaktır.