Kent, Kültür ve Demokrasi Yürüyüşü Gerçekleşti

TMMOB Mimarlar Odası’nın düzenlediği ‘Kent, Kültür ve Demoktasi Yürüyüşü’ bugün (15 Ekim Cumartesi) soğuk havaya ve yağmura rağmen 250 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Saat 11.00’da Galatasaray Meydanı’nında başlayan yürüyüşe sanatçılar da destek verdiler.

 

Yürüyüşün Taksim Meydanı durağında, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu bir konuşma yaptı. Eyüp Muhçu konuşmasında, Anayasa Referandumu’ndan itibaren kent ve doğa talanının hızla arttığını, son Genel Seçim’den sonra ise kanun hükmünde kararnameler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görüşünü almadan, darbe koşullarında olabilecek faşizan uygulamalara başladığını söyledi. Bu talana seyirci kalmayan Hopalıların, Erzurumluların ise keyfi bir şekilde hapis tutulduklarını ifade etti. Konuşmasını bitirirken kentine, doğasına, kültürüne sahip çıkan tüm kişi ve kuruluşları birlikte mücadeleye çağırdı. Ardından TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı söz aldı. Soğancı AKP’nin uygulamalarına karşı mimarların sokağa çıktığını ifade ederek ülkeyi yönetenlerin buna göre hareket etmesi gerektiğini söyledi. Mimar Cengiz Bektaş da söz alarak içinde bulunduğumuz dönemde her şetin müthiş bir saldırı olduğunu ve Mimarlar Odası’nın da uzun zamandır baskı altına alınmaya çalışıldığını; bu saldırılara karşı mimarların, sanatçıların, yazarların ve tüm aydınların kenetlenmesi gerektiğini söyledi.

 

Konuşmaların ardından AKP’nin kent, kültür ve sanat düşmanlığından nasibini almış Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binası önüne yürüyüş yapıldı. AKM’nin önünde Kültür-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya AKM’nin kapatılmasından bugüne yaşananları özetleyen bir konuşma yaptı. Bugün AKM önünde asılı panodaki açıklamada bulunan “AKM’nin tadilatı mahkema kararı ile yapılamaktadır” şeklindeki ifadenin bir çarpıtma olduğunu, son durumda anıtlar kurulundan onayı alınmış bir projenin hazır bulunduğunu ama inatla onarıma başlanmadığını ifade etti. Demirkaya’nın AKM’nin onarım projesinin bizim vergilerimizle, yetmiyorsa son yapılan zamlardan gelecek olan para ile yapılması çağrısında bulunmasının ardından yürüyüş sonlandırıldı. Saat 15.00’da İTÜ Maçka Kampusu Mustafa Kemal Amfisi’nde yapılacak foruma ve 20.00’da yapılacak olan sahne gösterisine çağrıda bulunuldu.

 

politeknik.org.tr