Kaymakamın OHAL kararına rağmen yaşam savunucuları Kuzey Ormanları’ndaydı

Yaşam savunucuları, Çatalca Kaymamı’nın tüm engellemelerine rağmen İGA Havalimanı A.Ş’nin 3. havalimanı inşaatına malzeme sağlamak için kurmak istediği taş ocağına karşı Safaalan köyünde forum gerçekleştirdi. Çilingoz Ormanları’nda kamp kurdu

Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla yaşam savunucuları, 6 – 7 Ağustos’ta Çilingoz Ormanları’na kampa gitti. İGA Havalimanı A.Ş’nin (Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon Konsorsiyumu), 3. havalimanı inşaatına malzeme sağlamak için taş ocağı açmak istediği Tekirdağ ilinin Saray ilçesindeki Safaalan köylüleriyle birlikte taş ocağına karşı forum gerçekleştirdi.

Kaymakamlığın OHAL yetkisiyle giriş yasağı
Kuzey Ormanları Savunması otobüsleri bölgeye giderken Çatalca’da engellendi. Polisler, Çatalca Kaymakamı’nın OHAL yetkisini kullandığını belirterek, otobüslerin Çatalca’ya girmesine izin vermedi. Bunun üzerine yaşam savunucuları güzergâhı değiştirip, Çilingoz’a devam etti. Polisler, İstanbul’a dönen şoförlere “kaymakamlığın yasağı” gerekçesiyle Çatalca’ya bir daha gelmemeleri söylendi.

“Bunu önleyebilecek tek güç biziz”
Kuzey Ormanları’nda Safaalan’da açılmak istenen taş ocağı bölgesinde keşif yapan yaşam savunucuları daha sonra köylülerle birlikte taş ocağına karşı forum gerçekleştirdi. Köy muhtarının yanı sıra, Saray Doğayı Koruma Derneği ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’ndan (DAYKO) konuşmacılar deneyimlerini aktardılar.

Köylüler taş ocağı istemediklerini, bu projeyle mücadele edeceklerini belirttiler. “Köyün tek bir deresi var, o da taş ocağı alanı içinde kalıyor” diyen köylüler, bayramdan önce taş ocağına karşı imza toplamaya başladıklarını belirttiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Safaalan Mahallesi Muhtarı Mehmet Özmen, Saray Belediyesi ve Safaalan Muhtarlığı dahil ilgili hiçbir kurumun görüşünün alınmadığını belirterek, “Bizlerin görüşü alınmadı. Bu karar burada hiçbir canlı yaşamıyor anlamına geliyor. Bunu önleyebilecek tek güç biziz. Köyümüze sahip çıkarsak bunu engelleyebiliriz” dedi.

kos_1kos_2kos_3Kos_catalca_kamp_tas_ocagı_safaalan

Kaynak: kuzeyormanlari.org, Sendika.Org