Kaş’ta yağmayı raporlayan mühendise saldırı

Antalya Kaş’ta imar usulsüzlüklerini raporlayan İmar Müdürlüğü’nde görevli inşaat mühendisi görev yaptığı sırada darp edildi. Kaş, imar rantı nedeniyle bir süredir iktidarın rant ilişkilerinin kıskacı altında.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, imar usulsüzlükleriyle ilgili Kaymakamlık tarafından yürütülen soruşturmada teknik rapor hazırlamakla görevlendirilen inşaat mühendisi Hakan Kılıç, iş yerinde iki kişinin saldırısına uğradı. Doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Çukurbağ Yarımadası’ndaki kaçak yapılaşma hakkında rapor hazırlayan Kılıç’ın uğradığı saldırı dün (9 Haziran) Kaş Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Tüm Bel-Sen Antalya Şubesi ile Kaş Demokrasi Platformu’nun ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında “Hakan Kılıç arkadaşımızın uğradığı bu saldırının, söz konusu olan Çukurbağ Yarımadası 98 ada 7 parselle ilgili hazırladığı teknik rapor nedeniyle yapıldığı çok açıktır. Hakan Kılıç üzerinden bütün belediye çalışanlarına ve Kaş Halkına karşı bir korkutma ve gözdağı verilmek istendiği de bir o kadar açıktır” denildi. Çok sayıda vatandaşın da katıldığı açıklamada, saldırıya uğrayan inşaat mühendisi Hakan Kılıç da hazır bulundu.

Mühendis Kılıç mesleki sorumluluğuna sahip çıktı
Kaş Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğünde inşaat mühendisi olarak görev yapan Hakan Kılıç’ın, Antalya Valiliği ve Kaş Kaymakamlığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 3 Mayıs tarihinde belediye tarafından görevlendirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Soruşturmaya konu olan 3. Derece Doğal Sit Alanında ve Çukurbağ Yarımadası, 98 ada 7 parselde bulunan yapıların imar kanunu ve mevzuatına uygun olup olmadığının tespitinin yapılması istenmiştir. Hakan Kılıç arkadaşımız, hazırladığı raporu 15 Mayıs 2017 tarihinde başkanlık makamına teslim etmiştir. Raporda soruşturmaya konu olan ada parselde yapılan binalara usulsüz olarak tadilat ruhsatı ve iskân ruhsatı verildiği ve yapıların imar kanunu ve eklerine aykırı olduğu bildirilmiştir” denildi.

‘Rantçılara izin vermeyeceğiz’
Basın açıklamasında, doğasına, kentine sahip çıkan tüm Kaşlılara saldırılılarla gözdağı verilmek istendiği belirtildi. Açıklamada ‘Kamu düzenini mafya geçinen bir avuç insan tarafından çiğnenmesi karşısında elbette sessiz kalmayacağız. Gerek adli, gerekse de idari yönden bu olayın aydınlatılması ve sorumluların yargılanarak cezalandırmaları için konun takipçisi olacağız. Kaş’ın yağmalanması ve talanına karşı doğasına ve çalışanına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hakan Kılıç yalnız değildir. Tehditler, baskılar bizi yıldıramaz.’ ifadeleri kullanıldı.

politeknik.org.tr