Kartal Tekel’e sahip çıkıyor

Kartal’da bulunan Cevizli Tekel arazisinin 49 yıllığına kiralanmasına karşı Kent, Çevre ve Toplum için Tekel Dayanışması tarafından eylem yapıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda, Kartal ve Maltepe halkının nefes alma alanlarına sahip çıkacağı ve AKP’nin araziyi yandaşlarına peşkeş çekmesine izin vermeyeceği vurgulandı.

Tekelin satışının ardından Cevizli de bulunan Tekel arazisi yönetiminde AKP’li bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na 49 yıllığına tahsis edilmiş, Bilim ve Sanat Vakfı da araziyi Şehir Üniversitesi için kullanacaklarını söylemişti. Bugün (12 Haziran) yirmibir kurumun katılımıyla oluşturulan Kent, Çevre ve Toplum için Tekel Dayanışması tarafından arazinin kiralanmasına karşı bir eylem gerçekleştirildi.

Eylem boyunca ‘Tekel halkındır satılamaz’, ‘Yeşile dokunma’, ‘Tarih yok edilemez’ yazılı dövizler taşınırken sık sık ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’, ‘Tekeli sattırmayız’ sloganları atıldı. Eyleme UPS’de işten çıkarılan TÜMTİS üyesi işçiler de ‘UPS’de işçi kıyımına son’ yazılı pankartla katıldı. Kartal Halkevi Bandosu da eyleme renk kattı.

Saat 11.30’da Cevizli Tekel Kampusü önünde başlayan eylemde Kartal Belediyesi’nin ses aracı kürsü olarak kullanıldı. Eylemin başlangıç konuşmasını yapan Kartal Halkevi üyesi Erdoğan Demir, Kartal ve Maltepe halkının doğal yaşam alma alanını savunmak için, arazinin halkın kullanımına açık bir şekilde yapılandırılmasını istedikleri için toplandıklarını söyledi.

‘Arazi halkın kullanımına kapatılmamalı’

Eylemde Mimarlar Odası Kartal Temsilcisi Aysel Durgan basın açıklamasını okudu. Açıklamada arazinin de içerisinde bulunduğu bölgenin yüzyıllardır tütünle ilgili olduğunu ve geçmişten beri ekonomiye büyük katkı sağladığını belirten Durgan, arazinin kiralanmasıyla bölge halkına tamamen kapatıldığını söyledi. Durgan, Kartal ve Maltepe halkı olarak taleplerini arazinin kamusal niteliğinin korunması, arkeolojik ve endüstriyel sit alanı olarak tescil edilmesi, Tekel emekçilerinin bu süreçte mağdur edilmeyek iş güvencelerinin verilmesi olarak sıraladı.

Basın açıklamasının ardından söz alan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu da arazinin satılmasının bir zihniyet sorunundan kaynaklandığını, bu süreçte meslek odalarından, yerel yönetimden ve halktan görüş alınmadığını söyledi. Eylemde konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz de AKP’nin arazi için asıl amacının yeşil alanları kullanmak olduğunu söyleyerek, belediye ve Tekel işçileri olarak Cevizli Tekel Kampusü’ne talip olduklarını açıkladı. Altınok Öz’ün ardından İstanbul milletvekili Çetin Soysal, Berhan Şimşek ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mehmet Faraç da birer konuşma yaparak Kartal-Maltepe halkının yanında olduklarını söylediler.

Mitingin son konuşmasını Kartal Koşuyolu Kalp Hastahanesi’nde çalışan ve Tekel işçileri ile dayanışma eylemlerine katıldığı gerekçesiyle işten atılan Dev-Sağlık İş üyesi Ziya İnceler yaptı. İşten atılmasının sorumlusunun taşeronlaştırma olduğunu söyleyen Ziya İnceler, örgütlü olduğu için işten çıkarıldığını, sendika düşmanlığına son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından eylem müzik dinletisi ile bitirildi.

kaynak: Sendika.Org