Karadon Faciasında Yeni Bilirkişi Raporu: ‘İşverenler Kusurlu’
Spread the love

Zonguldak Karadon’da meydana gelen 30 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasında 5’inci bilirkişi raporu tamamlandı. Rapora göre, alt işveren ve asıl işveren işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yeterli önlem almadı. 

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 17 Mayıs 2010 tarihine grizu patlaması meydana geldi. Meydana gelen patlamada maden ocağında galeri açma işini yürüten taşeron Yapı-Tek şirketinde çalışan 30 işçi yaşamını yitirdi.

Yaşanan iş cinayetinin ardından 28 kişi hakkında Zonguldak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava sürerken mahkeme, kaza ile ilgili birçok kez bilirkişi raporu istedi. Son olarak avukatların 4’üncü bilirkişi raporuna itiraz etmesiyle mahkeme, 5’inci bilirkişi raporunu hazırlattı.

Hazırlanan 5’inci bilirkişi raporuna göre taşeron Yapı-Tek şirketinin ortağı Halim Köse ‘Asli’ derecede kusurlu bulundu. Dönemin TTK Karadon Müessese Müdürü İsmail Güner ise ‘Tali’ derecede kusurlu bulundu. Raporda, kazada alt ve asıl işveren arasındaki organizasyondan kaynaklanan hataların bulunduğu belirtilirken, diğer 26 sanık kusursuz bulundu.

Alt işveren ve asıl işverenin maden ocağında işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine aykırı hareket ettiği belirtilen raporda, “Metan gazının yüzde 1.5’i geçmesine rağmen kesicilerin enerjiyi kesmediği ve gaz ölçümlerinin firma tarafından düzenli olarak kayıt altına alınmadığı, yine firma tarafından – 540 kotunda çalışan işçilere yeterli sayıda CO veya ferdi kurtarıcı maske verilmediği, maskelerin kullanımı konusunda eğitim ve denetimlerin yapılmadığı saptanmıştır” denildi.


politeknik.org.tr


Spread the love