Karadeniz’de yağış yine sele dönüştü

Ordu’nun Perşembe ve Fatsa İlçesi’nde yağan yoğun yağmur sele dönüştü, yerleşim alanları sular altında kaldı. Selde üç kişi hayatını kaybetti. Daha önce Hopa’da olduğu gibi sel taşkın sınırları içinde kalan yapılar suya gömüldü. Karadeniz sahilini tahrip eden ve derelerin denizle buluşmasını engelleyen Karadeniz sahil yolu üzerindeki üç köprü de yıkıldı. Bölgede yağış uyarıları devam ediyor.

Ordu’nun Perşembe İlçesi’nde 5 Temmuz’da başlayan yağmur sonrası sel meydana geldi. Yüksek eğimli arazide debisi artan dereler taşkınlara neden oldu. Derelerin taşkın sınırlarında yapılaşmaya izin verilen yerleşim alanlarında su baskınları oluştu. Sele kapılan 3 kişi hayatını kaybetti. Karadeniz sahili boyunca uzanan, kıyıyı tahrip eden ve derelerin denizle buluşmasını sınırlayarak set görevi gören sahil yolu üzerindeki 3 köprü yerle bir oldu. Fatsa İlçesi’nde Ilıca Kayaköy mahallesinde ve Artvin’in Şavşat ilçesinde de yoğun yağış nedeniyle sel oldu. Şavşat Armutlu ve Söğütlü Mahallelerinde yollar kapandı.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü yağışların Orta ve Doğu Karadeniz’de etkisini sürdüreceği uyarısı yaptı.

Doğanın yıkımı, kentlerin rantı felakete yol açıyor
Konuyla ilgili konuştuğumuz ve bölgeyi iyi tanıyan Politeknik Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Can, doğayı ve kentleri tahrip eden politikalar sonucu her yıl daha büyük felaket örnekleri meydana geldiğini, Karadeniz halkının can güvenliğinin tehlikeye atıldığını söyledi. Hayati Can, sahil yolu inşaatının, deniz dolgusundaki yerleşim alanlarının, yatağı değiştirilen derelerin, orman alanlarını yok ederek sürdürülen madencilik faaliyetlerinin, dere yataklarına ve eğimli yamaçlar üzerine yapılan yüksek katlı yapıların bölgede yağışları felakete dönüştürdüğünü vurguladı.

Dere yataklarında 25 katlı binalar AKP’nin eseridir
Büyükşehir Yasası sonrasında mahalli idarelerin yok edildiğini, inşaat rantının AKP eliyle kontrol edildiğini belirten Can, zemini uygun olmayan dolgu alanlarına, dere yataklarına, dere taşkın sınırları içine yüksek yoğunluklu imar izinlerinin verildiğini belirtti. Can, “Her türlü çalışma ve imar ruhsatı Büyükşehir’e bağlandığı için, gelecekte yaşanacak çok daha fazla rant esaslı felaket yaşamaya adayız. Sahil yolu komple doldurma yoldur. İçeriye doğru girdikçe düzlük alan, yumuşak kumlu yapıya sahiptir. Sahile yakın inşaatlarda halen temel kazılarında deniz kabukluları çıkıyor. Zemini uygun olmayan bu alanlarda AKP ilişkileriyle yükselen 25 katlı binalara rastlamak mümkün. Böylece uygunsuz zeminde yüksek yoğunluklu yapılaşmanın önü açıldı. Tepeler ise, TOKİ evleri ile dolduruldu. Bu çarpıklıklar yıkım getirdi, getirmeye devam edecek” dedi.

“Havalimanı inşaatının ödetilen bedeli”
Fatsa’daki selde, havalimanı için yok edilen doğal kayalık alanların ve kesilen ağaçların etkili olduğunu belirten Can “Ordu-Giresun Havaalanı yapıldı. Bu durum deniz üzerinde bir inşaat yarattığı kadar, gerekli dolgu malzemelerinin tedarik edildiği bölgeleri etkiledi. Bu bölgelerden biri Fatsa Ilıca Kayaköy mahallesidir. Köyün tepe noktası kayalarla doludur. Bu kayalar dinamitlerle patlatıldı ve günlerce hafriyat kamyonları taşları havaalanına taşıdı. Doğal örtü bozuldu. Su yolları değişti. Ilıca Kayaköy köprüsündeki yıkımın ilk gerekçesi budur.” ifadelerini kullandı. Can, bölge halkının itirazlarına rağmen Yeşilköy’de kireç ocağı açıldığını, kireç ocağı için köyün ormanının komple kesildiğini, benzer şekilde yürütülen diğer madencilik faaliyetlerinin sel potansiyelini arttırdığını belirtti.

persembe-orta2

“Bilimsel çalışma yapılmalı”
Bölgedeki risk yaratan tüm politikaların ve mevcut fiziki koşulların bilimsel bilgi ölçeğinde ele alınması gerektiğini vurgulayan Can “Bilim ve tekniğin kılavuzluğunda tüm Karadeniz yeniden ele alınmalı ve yıkımın durdurulmasına çalışılmalıdır. Bunun için başta şehir plancıları, orman mühendisleri, çevre mühendisleri, jeofizik mühendisleri olmak üzere, tüm mühendislik, mimarlık ve şehir plancıların koordinasyonuyla yerel yönetimlerin ve halkın diğer temsilcilerinin bir araya geldiği bir yenilenme sürecine ihtiyaç var. Halkın mühendisleri bu yolda üzerine düşeni yerine getirecektir.” şeklinde konuştu.

ordu_4 ORDU'NUN PERSEMBE ILCESI'NDE ETKILI OLAN SEL, NEDENIYLE HAYAT FELC OLDU. MAHSUR KALAN VATANDASLAR KURTARILDI. FOTO: NEDIM KOVAN-PERSEMBE(ORDU)-DHA sel_o_2

politeknik.org.tr