Kar yağdı, çatılar çöktü, sorumlu kim? – Politeknik

Son günlerde yaşanan yoğun kar yağışları sonrası bazı illerde çatı çökmeleri yaşandı.

İstanbul Ataköy 5. Kısım Camii avlusunda tente cenaze namazı kılanların üzerine çöktü. Cenaze yakınları tentelerin altında kaldı, 1 kişi hayatını kaybetti. Konya’nın Akşehir ilçesinde pazar yerinin çatısı karın ağırlığına dayanamayarak çöktü, 5 kişi yaralandı. Çanakkale’nin Biga ilçesindeki kapalı pazar yerinin çatısı da kar nedeniyle çöktü, 3 kişi yaralandı.

Ve en ironik vaka ise İstanbul Teknik Üniversitesi Stadyumu’nun çatısının kar yükünü taşıyamayarak çökmesi oldu. Türkiye’nin en köklü inşaat fakültesine sahip üniversitesinde, bir yapının çatısı karla çöktü.

Kar, çatıyı etkileyen hareketli (değişken) yük tipidir. Kar yükü, yapının bulunacağı coğrafyaya, bulunduğu yerin deniz seviyesinden yüksekliğine ve çatının tasarımına göre değişen çatı eğimine göre belirlenir. Kar yükü bu parametreler eşliğinde hesaplanan ve öngörülebilen bir değerdir. Hesabı bu veriler altında yapılan bir çatı kar yükünde çökmez. Eğer bir çatı yapının bulunduğu yerin yağış rejimi dahilinde (beklenen/olağan) kar yağışı sonrası çöküyorsa, çatı projesi ya da uygulama aşaması (inşaat) teknik olarak yanlış/eksiktir.

İTÜ Stadyumu’nun çatısı kar yükünü taşıyamayarak çökmesi skandaldır. İTÜ İnşaat Fakültesi yapı projeleri ve imalatı konusunda her türlü bilgiye sahip durumda. Ancak tablo oldukça acı. Konuyla ilgili akademik, teknik bilgiyi üretmekle yükümlü kurumun kendi kampüsündeki yapı yerle bir oldu. Yeni Türkiye’nin üniversite modeli ve halinin özeti tam olarak bu tablodur.

Bilimi, akademik özgürlüğü, şeffaflığı savunan akademisyenlerin, meslek onuruna sahip çıkan kamuda çalışan mühendislerin ihraç edildiği bir düzlemde teknik olarak doğru, sağlıklı, halkın yaşam güvenliğini sağlayan projelerin hayata geçme şansı da bulunmuyor. Sonuç hesabı ortada olmasına rağmen çöken çatılar..

Kar nedeniyle çöken çatıların sorumluluğu, yapıyı yapan müteahhit kadar teslim alan kamu kurumlarına aittir. Belediyeler, üniversiteler ve birçok kamu kurumu teslim aldıkları yapıların proje ve imalat sürecini denetlemekle yükümlüdür.

Politeknik