Kadın mimarlar ses vermeye devam ediyor: ‘TMMOB bileşenleri tacize karşı sessiz kalmamalı’
Spread the love

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu, kadın meslektaşlarının yaşadığı tacize karşı meslek örgütlerini göreve çağıran yazılı açıklama yaptı. Kadın Çalışma Grubu, işyerlerindeki tacize karşı sessiz kalmayan ve yan yana duran meslektaşlarıyla dayanışmak için imza kampanyası başlattıklarını da duyurdu.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu, geçtiğimiz ekim ayında İzmir’de bir mimarlık ofisinde, patronunun tacizine uğrayan iç mimar kadın meslektaşlarıyla dayanışmak üzere yazılı basın açıklaması yaptı. Kadın mimarlar açıklamalarında, başta Mimarlar Odası ve TMMOB kadın örgütlülüğü olmak üzere, TMMOB bileşenlerini tacize karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyor. Açıklamada ayrıca tacize karşı ses verip yana yana duran meslektaşlarıyla dayanışmak üzere imza kampanyasının başlatıldığı duyuruldu.

İşyerinde tacize karşı dayanışma hikayesi – Üç mimar ile röportaj

Tacize karşı dayanışmayı büyütmek için imza vermek isteyenlerin istmimkadincalisma@gmail.com e-posta adresine isim/soy isim ve kurum bilgilerini iletmeleri yeterli.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu’nun yaptığı açıklama şöyle:

Yakın zamanda, İzmir Güzelbahçe’de, bir mimarlık ofisinde çalışan iç mimar kadın arkadaşımızın, çalışma ortamında ofis sahibi mimar tarafından tacize uğradığını ve istifa ettiğini üzüntüyle öğrendik. Süreç içinde yaşananlara tanıklık eden bir erkek, iki kadın iş arkadaşının da dava açması için kendisine destek olduğunu ve istifa ettiklerini, meslektaşlarımızın verdikleri röportajdan okuduk. Ayrıca olayın hukuki zemine taşındığı ve ilgili meslek odası şubesine dilekçe verildiği bilgisini aldık. Meslektaşlarımızın bir taciz vakasında örnek bir dayanışma örneği sergilemiş olduklarını görüyoruz ve biz de onları yalnız bırakmıyor ve dayanışmaya müdâhil oluyoruz.

Hukuki süreçten bağımsız olarak, olayın geçtiği ortamın meslek alanı kapsamında olması, şikâyetçi ve şikâyetçi olunan kişilerin mimar olması nedeniyle, meselenin meslek örgütlenmesinin de gündemi olduğu ve dava sürecinin sonuçlanmasının beklenemeyeceği kanısındayız. Taciz vakaları toplumsal cinsiyet nedenli, politik, yerleşik ve sistematiktir. Tacize karşı hem bireyler hem de kurumlar sessiz kalmamalıdır.

Meslek örgütümüzün yaşanan bu olayı acil gündeme alması ve etik yönlerden değerlendirmesi, hem olayı yaşayan meslektaşlarımız, hem de kamuoyunun hassasiyeti bakımından çok önemlidir. Meslektaşlar arası hukuka göre gerekli yaptırım süreci başlatılmalıdır. Olayın geçtiği ilin şubesi tarafından, şikâyet dilekçesinin en kısa sürede değerlendirilmesini, tanığı da olan vakada “kadının beyanı esastır” ilkesi doğrultusunda şikâyetçi olunan şahsın onur kuruluna sevk edilmesini ve gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

TMMOB içerisinde mimar, mühendis, şehir plancısı kadınların mücadelesi ile oluşturulmuş Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekreteryası başta olmak üzere, TMMOB Kadın Çalışma Grubu ve İKK Kadın Komisyonlarının tüm bu süreçlerin takipçisi olacağına inanıyor ve tüm meslektaşlarımızı olayın mağduru meslektaşlarımızla dayanışmaya ve bu olaydan öğreneceklerimizle, örgütlenme modelimizi, hep birlikte, taciz ve cinsiyet ayrımcılığı meselelerinde etkin rol oynayacak şekilde yeniden düzenlemeye davet ederek bir imza kampanyası başlatıyoruz. İmza vermek isteyenlerin aşağıdaki adrese; konu kısmına “imza” yazıp ad, soyad, kurum/örgüt bilgilerini de ekleyerek bir eposta göndermelerini rica ediyoruz. İmzalar konuyla ilgili açılan sayfamızda aralıklarla güncelenecektir.

istmimkadincalisma@gmail.com

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kadın Çalışma Grubu

politeknik.org.tr


Spread the love