Kadıköy’ün havası alarm veriyor: Kirlilik, sınır değerin iki katına ulaştı

Kentsel dönüşüm projeleriyle şantiyeye çevrilen Fikirtepe’de Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan hava kalitesi ölçümlerinde partikül madde sayısında sınır değerin iki katı verilere ulaşıldı. Kadıköy halkının sağlığı risk altında.

Kadıköy Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mega inşaat projeleriyle ilçe sınırları içinde şantiyeye çevirdiği Fikirtepe’de hava kalitesi ölçümü yaptı. Yapılan ölçümlerde Partikül madde 10 (PM10) için olması gereken sınır değer 70 æg/m3 iken ölçümlerde 145,85 æg/m3 değeri elde edildi. Hafriyat ve kazı çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan toz, eski binaların yıkımı esnasında çıkan ve havaya karışan partiküller nedeniyle Fikirtepe’ye yakın bölgelerde yaşayan halkın sağlığı tehdit altında olduğu bilimsel verilerle ortaya çıkmış oldu.

Kirlilik, sınır değerini ikiye katladı
Hürriyet’in haberine göre Kadıköy Belediyesi tarafından 28 Haziran’dan bu yana iki ayrı istasyonda yaptırılan hava kalitesi ölçüm sonuçlarında partikül madde 10 (PM10) değerleri, 17 Temmuz’da yapılan ölçümlerde 135,66 æg/m3, 19 Temmuz’da 161,66 æg/m3, 20 Temmuz’da ise 145,85 æg/m3’e yükseldi.

‘Durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettik’
Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu “Bu bölgedeki tüm değerlerin yüksek çıkması ciddi derecede halk sağlığını tehdit etmekte. Bu bölge 6306 sayılı yasa çerçevesinde Çevre İl Müdürlüğünün kontrolü altında olması itibariyle kendilerini durumu yazı ile bildirdik. Bu bilgiyi de kamuoyuyla paylaşmak zorundayız” dedi.

Sınırsız kentleşme, yükselen özel araç kullanımı
Kentlerin hava kalitesi gün geçtikçe düşüyor. Kentlerin hava kalitesinin düşmesinde, zararlı partikül miktarının gün geçtikçe sınır değerlere yaklaşmasında ve geçmesinde en büyük faktörler ise kentlerdeki inşaat projeleriyle doğal yaşam alanlarının yok edilmesi, toplu taşıma yerine özel araç kullanımının artması nedeniyle yakıt tüketimin artması ve plansız kentleşmenin tetiklediği trafik.

politeknik.org.tr