JMO odalarına üye Soma Holding patronunu disipline sevketti
Spread the love

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, odalarına üye olan Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında ‘doğrudan sorumlu bir düzeyde bulunması’ gerekçesiyle soruşturma açtı.

Jeoloji Mühendisleri Odası(JMO), Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda meslek odası üyesi olan Alp Gürkan’ı disiplin kuruluna sevk etti. JMO Yönetim Kurulu yaptığı olanüstü toplantıda, Soma katliamında Alp Gürkan’ın doğrudan sorumlu düzeyde bulunması gerekçesiyle soruşturma açarak disiplin kuruluna sevkine karar verdi.

JMO’nun  soruşturma ilgili yaptığı açıklaması şöyle;

 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa İli Soma İlçesi Eynez mevkiindeki Karanlıkdere kapalı ocak kömür işletmesinde meydana gelen ve 300‘ün üzerinde maden emekçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili olarak; rödövans karşılığında ocağın işletilmesi işini üstlenen Soma Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanı olan Odamız 311 no.lu üyesi Alp GÜRKAN hakkında olayla ilgili doğrudan sorumlu bir düzeyde bulunması gerekçesiyle Oda Yönetim Kurulu‘nun 16.05.2014 tarihli olağanüstü toplantısında, soruşturma açılarak disiplin işlemleri ile ilgili sürecin başlatılmasına karar verilmiştir.”

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI

politeknik.org.tr

 


Spread the love