JMO: “Bir Ağaç Ölür Bir Halk Dirilir”

Bir Ağaç Ölür Bir Halk Dirilir, Yaşamın ve Yaşam Alanlarının Yok Edilmesine Karşı Gelişen Direnişleri Destekliyor, Günlerdir Yaşatılan Polis Terörünü Şiddetle Kınıyoruz!

Ülkenin dört bir yanı, Taksim Gezi Parkı‘nın bilim, teknik ve hukuk kurallarını ve halkın taleplerini dikkate almayarak talan edilmesine karşı gelişen demokratik direnişlere sahne olmaktadır.

Yaşam alanlarına müdahale edilmesine karşı halkın her kesiminin kendiliğinden katıldığı meşru ve haklı eylemliliklere uygulanan ve ancak faşist diktatörlüklerde görülen acımasız şiddet ve zorbalık, direnişe sahiplenmeyi de  arttırarak yaygınlaştırmaktadır.    
AKP iktidarının insanı, doğayı ve kendinden olmayını dikkate almayarak; kentleri, doğal çevremizi, ülkeyi, toplumu ve yaşam tarzını kendi düşünceleri doğrultusunda dizayn etmeye yönelik  politikalarına karşı biriken tepkinin bir sonucu bu gün Taksim Gezi Parkı‘nın yok edilmesine karşı direnişlerde somutlanmıştır.

Bu gün yok edilmek istenen sadece İstanbulluların yaşam alanları değil; bu ülkenin demokratik geleceğidir. Günlerdir ayakta olmanın gerekçesi de halkıyla inatlaşan tek adam diktasına karşı yaşam alanlarına sahip çıkma haklı taleplerinin demokrasi talepleri ile bütünleşmesidir.
Ülkenin üniversitelerini, yargısını, idarelerini, eğitimini ve medyasını yani tüm kurumlarını teslim alan, hakın yaşam alanlarını ve tarzını  kendince düzene sokmaya çalışan, her türlü muhalefeti ezip tek adam diktatörlüğünü yerleştirmek isteyen  AKP zihniyetine karşı geliştirilen bu haklı direnişlere uygulanan her türlü zorbalık ve şiddet hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Sermaye medyasının körlüğüne, baskıya  rağmen başarıya ulaşan halkın haklı ve meşru talepleri üzerinden yükselen mücadelesi olacaktır.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, zorbalığa ve dikatörlüğe karşı halkın yaşamı ve yaşam alanlarını savunmasının ve demokrasi mücadelesinin yanında olacaktır.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası