JFMO Yeni Başkanından İnciler: “Devletle ve Gökçek’le Barışık Olacağız”

Jeofizik Mühendisleri Odası’nın geçtiğimiz haftalarda yapılan genel kurulu sonucunda seçilen Oda Yönetim kurulu Başkanı yerel bir gazeteye yaptığı açıklama ile şaşkınlık yarattı.

17-18 Nisan’da yapılan JFMO Genel Kurulu’nda seçimi kazanan sağ liste ilk icraat olarak Oda’nın ve TMMOB’nin toplumcu-demokrat değerlerine saldırıyor.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Metin Altay‘ın Ankara’nın yerel gazetesi İL’e verdiği röportajı haberleştiren flasgazetesi.com.tr sitesine göre yeni yönetim kurulu hedefini “devletiyle barışık bir oda” olarak belirlemiş.

Web sitesindeki haberden bir alıntı:
‘Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile projelerini bizzat paylaşacaklarını belirten Metin Altay, “Odamıza yeni bir anlayış getiriyoruz. Devletimizle barışık olacağız. Biz hiçbir zaman doğru yapılanların karşısında olmayacağız. Bu konuda en çok Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şikayetçiydi. Bizim anlayışımızda doğrunun önüne geçmek olmayacak. Sayın Gökçek’in doğru bulduğumuz projelerine tam destek vermeye hazırız. Bunu kendisiyle de bizzat görüşeceğiz. Muhalefet olmak yerine çözüm ortağı olmak istiyoruz. Geçmiş dönemin izlerini silmek istiyoruz” dedi.’

TMMOB’ye bağlı birimlerde son seçim döneminde özellikle gerici-faşistlerin örgütlediği listeler oylarını hatırı sayılır bir oranda arttırmıştı. Bu artışa paralel olarak daha önce faşist bir ekibin yönetiminde olan Orman Mühendisleri Odası’nın yanı sıra bu dönem Gemi Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası’nda da yine gerici-faşist adayların çoğunlukta olduğu yönetimler oluşmuştu.

Jeofizik Mühendisleri Odası açısından ilginç olan taraf ise şu an Oda Yönetim Kurulu Başkanı olan Metin Altay’ın geçen dönem ‘demokrat’ ve ‘sol’ listeyle birlikte Oda Yönetim Kurulu Sayman üyesi olması.

Metin Altay ile ilgili flashgazetesi.com.tr’nde yer alan haberi okumak için tıklayın

politeknik.org.tr