JFMO: “Rantçı Anlayıştan Bir Felaket Daha…”

Doğu Karadeniz Bölgemizden sonra 8-9 Eylül 2009 tarihlerinde İstanbul ve Tekirdağ‘da meydana gelen sel felaketi, siyasal iktidarların planlamaya, sağlıklı altyapıya ve mühendislik hizmetlerine verdiği önemin trajik bir örneğidir. Yaşanan sel ile onlarca yurttaşımız hayatını kaybetmiş, ulaşım felç olmuş, yerleşimlere elektrik,su vb hizmetler verilemez hale gelmiştir.  Tarım topraklarını kentleşmeye açan ve dere yataklarına plan yaptırtıp yerleşime izin veren yerel yönetimler; şehircilik ilkelerini yok sayan,  TMMOB ve bağlı Odaların uyarılarını kulak arkası eden hatta uyardıkları için suçlayan siyasal anlayışlar birinci dereceden olayın mesulüdür.

Ülkemiz artık her türlü doğa olayının felakete dönüştüğü bir coğrafya haline getirilmiştir. 50 yıllık hakim siyasal anlayış, doğa olaylarının felakete yol açmasını engelleyecek mühendislik, mimarlık, planlama hizmetleri ve toplumcu anlayışları geliştirmek yerine yara sarmayı,  afet sonrası müdahaleyi planlamaya çalışmaktadır.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası, aklım bilimin ışığında toplumcu anlayışlar hakim oluncaya kadar mücadele edecektir. Olayda yaşamını yitiren yurttaşlarımıza başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası
XII. Dönem Yönetim Kurulu