JFMO Genel Kurulu’nda Hazin Son !

Jeofizik Mühendisleri Odası genel kurulu geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Genel kurulun son gününde gerçekleşen seçimlerde 3 liste yer aldı. Seçimlerde Oda  tarihinde ilk defa sağcıların ağırlıkta olduğu bir oda yönetim kurulu oluştu.

Seçimlere mevcut OYK başkanı Şevket Demirbaş’ın listebaşı olduğu “Birlik ve Dayanışma Grubu“, yine ilerici mühendislerden oluşan Uğur Gönülalan’ın listebaşı olduğu “Jeofizik için Çalışma Grubu” ve MHP-AKP çizgisindeki, mevcut OYK Saymanı Metin Altay’ın listebaşı olduğu “Jeofizikte Değişim Grubu“.

Oda tarihinin en yüksek katılımlı seçiminde Yönetim Kurulu; Jeofizikte Değişim Grubu’ndan 4, Birlik ve Dayanışma Grubu’ndan 3 kişiden oluştu.

804 geçerli oyun kullanıldığı seçimlerde grupların OYK adaylarının aldığı oylar şu şekilde;
Jeofizikte Değişim Grubu:346-297
Birlik ve Dayanışma Grubu:342-289
Jeofizik için Çalışma Grubu:174-126

OYK yedek üyeliklerine;Jeofizikte Değişim Grubu’ndan 6, Birlik ve Dayanışma Grubu’ndan 1 kişi
Oda Onur Kurulu Asil ve Yedek üyeliklerinin tamamı Jeofizikte Değişim Grubu
Oda denetleme Kurulu Jeofizikte Değişim Grubu’ndan 3, Birlik ve Dayanışma Grubu’ndan 2 kişi
TMMOB Yüksek Onur ve Denetleme Kurulu adayları Birlik ve Dayanışma Grubunun listesinden seçilse de TMMOB delegasyonu Jeofizikte Değişim Grubu’ndan oluştuğu için adaylıklarının geçerliliği olmuyor.
TMMOB YK adayları da Jeofizikte Değişim Grubu listesinden oluştu. Bu arada TMMOB YK adaylığına bağımsız aday olan İstanbul Şube YK Başkanı Oğuz Gündoğdu 59 oy aldı.

Oda Genel Kurul Süreci’nden ve Seçimden İzlenimler:


Kurulduğu 1986 yılndan bugünde kadar ilerici-demokrat mühendislerin yönetim kurullarında çoğunluk olduğu  JFMO’da  bu dönem ilk kez, kıl payıda olsa gericilerin ağırlıklı olduğu bir yönetim kurulu oluştu.

Sağ ittifakın (MHP,AKP ve birazda CHP karışımı bir liste) oluşturduğu liste 2-3 oy farklarlada olsa yönetime 4 üye vermeyi başardı. Sol duruş sergileyen liste ise 3 kişi ile yönetime ortak oldu.

Burada yaşanan en büyük sıkıntı ise TMMOB adaylarının ve delegasyonun tümünün sağ itifakın listesinden oluşması. Yani bu dönem TMMOB’de sağ adaylar ve delegeler olacak.

Toplam 6 şubesi olan ve tüm şubelerinde sosyal demokrat,liberal sol ağırlıklı yönetimler olan bir odanın genel merkezi sağ ittifaka kaptırması değerlendirilmesi gereken bir konu. Bir ön bilgi olarak JFMO 5 bin üyeyi geçmediği için delege sistemi uygulanmıyor.Genel Merkez seçimlerine aidat borcu olmayan tüm üyeler delege gibi katılarak oy kullanıyor.

Şube seçimleri sürecinde  oluşan İlerici, Devrimci, Demokrat, Yurtsever Jeofizik mühendisleri grubu İstanbul şube seçimlerine ayrı bir liste olarak girmiş ve borçlu-borçsuz üye üzerinden yapılan ayak oyunları ve karmaşasında seçimlerden sadece deneyim kazanarak çıkmıştır.

Genel merkez seçimlerinde yaşanan bu hazin sonun nedenlerine gelince;
Genel Merkez seçimlerinde sol, sosyal demokrat duruş(!) sergileyen iki liste seçime katıldı. Bir dönem aynı listede görev alan isimler, tamamen kişisel nedenlerle ayrı liste olarak seçime girdi. Bu süreçte Devrimci, Demokrat grup olarak her iki grupla görüşmeler yapılmış ve bünyesinde en sağlıklı unsurları barındıran listeye destek verme kararı alınmıştır. Bu liste aynı zamanda sağ ittifakın karşısında kazanma olasılığı en yüksek olan grubu oluşturmaktaydı.
Odayı sağcılara kaptırmamak adına büyük özveri ile çalışılmış ve 3 kişinin yönetime girmesinde büyük katkı sağlanmıştır. Ancak yönetimin 320-345 arası oylarla belirlendiği seçimde içinde sol-sosyal demokratlarında olduğu üçüncü liste 120-170 arası oy alarak seçimin kaderini belirlemiştir.

İki-üç dönem öncesinde odaya katkıları olur, odaya siyaset karıştırmayalım mantığı ile yönetime 1-2 kişi olarak dahil edilen sağcı unsurlar, TPAO-MHP merkezli, AKP destekli olarak girdikleri bu seçimden yönetimde çoğunluğu alarak çıktılar. Kendini sol-sosyal demokrat olarak tanımlayan diğer iki listenin başkan adayları odaya katkıları olur diye yönetime aldıkları kişilere karşı seçimi kaybettiler. Sanırım sağ listenin malum parti ve çevrelerden her tür desteği aldığını, asker mantığı ve disiplini ile çalıştığını söylemeye gerek yoktur.

Bir diğer trajik durumda, İstanbul şubenin 20 yıldır yönetiminde yer alan TMMOB’de 2. Başkanlık yapan ve şu anda İstanbul Şube YK Başkanı olan Oğuz Gündoğdu’nun tavrıdır. Oğuz Gündoğdu her iki grup tarafından da  TMMOB yönetim kuruluna aday gösterilmediği için küstü ve  bağımsız aday oldu. Bunun sonucunda özellikle İstanbul’dan gelen bir çok üye  oy pusulalarına sadece Oğuz Gündoğdu’nun  adını yazdı. Bu da TMMOB YK adaylıklarını bir kaç oyla sağa hediye eden faktörlerden biri oldu.

Bu güne kadar ‘aman sivri, uç söylemlere girmeyelim, odayı siyasetin dışında tutalım’ diyen anlayış en sonunda iflas etti ve bayrağı net bir sağ siyaset sergileyen insanlara teslim etti. Devrimci, Demokrat Jeofizik mühendisleri olarak bu sonuçtan yaşadığımız üzüntünün yanında, önemli bir de görev çıkardık. Artık oda yönetimini sol görünümlü liberallerden değil sağcıların elinden almamız gerekiyor. Bu da önümüzdeki dönem için bize büyük bir misyon yüklüyor.     

Mehmet Ceyhan
Jeofizik Mühendisi

Politeknik.org.tr