Jeoloji mühendisleri işkenceyi öven Celal Şengör’ü kınadı
celal şengör
Spread the love

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası; 1980 darbesini öven, o dönem yapılan işkenceleri savunan Prof. Dr. Celal Şengör’ü kınadı.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO); geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla 12 Eylül faşist darbesini ve darbenin uyguladığı işkenceleri, kıyımları savunan açıklamalar yapan İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör’ü kınadı. JMO, ülkenin özgürlük, adalet ve eşitlik isteyen yurttaşlarına kıyan, işkence yapan 1980 darbesini “Kenan Evren’in yaptığı her şeyi istisnasız onaylıyorum, insanlara dışkı yedirmek işkence değil. Ben bal gibi yerim” sözleriyle güzelleyen Şengör’ü bilim insanı gibi davranmaya davet etti.

Jeoloji dışında konuştukça savrulan Prof. Dr. Celal Şengör`ü TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak kınıyor, bu ülkenin tarihsel, kültürel, toplumsal ve sosyolojik değerlerini yok sayan anlayışını reddediyor ve bir bilim insanı gibi davranmaya davet ediyoruz.

Bir gazeteciye yaptığı açıklamalarda;
Yüzbinlerce insanı gözaltına alan, “Asmayalım da besleyelim mi?” diyerek 50 kişiyi idam eden, yüzlerce kişiyi işkencede, cezaevlerinde, sokaklarda infaz eden; yüzbinlerce devrimcinin hayatını karartan, vahşi bir kapitalizmin önünü açan politikaları bu ülkeye yerleştiren, 12 Eylül Faşizmini ve Faşist darbeci Kenan Evren`in her yaptığını istisnasız onaylayan,
Deniz Gezmiş`e eşkiya diyerek yaşanası güzel bir ülke düşlemekten başka ‘suçu` olmayan bu ülkenin devrimci değerlerini karalayan,
AİHM`in bile Türkiye`yi mahkum ettiği insanlara dışkı yedirmeyi işkence olarak göremeyen,
Elitist, oligarşik bir yönetimi savunarak, halkı küçük gören,
Jeoloji dışında konuştukça savrulan Prof. Dr. Celal Şengör`ü TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak kınıyor, bu ülkenin tarihsel, kültürel, toplumsal ve sosyolojik değerlerini yok sayan anlayışını reddediyor ve bir  bilim insanı gibi davranmaya  davet ediyoruz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

politeknik.org.tr


Spread the love