Jeofizik Mühendisleri Odası’nda ‘Yeniden’ Devrimci Demokrat Mühendisler Kazandı

Jeofizik Mühendisleri Odası(JFMO) Genel Kurulu’nda devrimci demokrat mühendislerin yer aldığı Yeniden Jeofizik Grubu yönetim ve TMMOB kurulları adaylıklarını kazandı.

 

Jeofizik Mühendisleri Odası 14. Genel Kurulu 14-15 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleşti. Oda yönetim ve TMMOB kurullarına AKP’li ve MHP’li üyelerin yer aldığı Biz Adayız Grubu listesi, MHP’lilerin yer aldığı Değişim Grubu listesi ve devrimci demokrat mühendislerin yer aldığı Yeniden Jeofizik Grubu olmak üzere üç liste aday oldu.

JFMO tüzük ve yönetmelikleri gereği yalnızca aidat borcu olmayan üyelerin delege olabileceği ve oy kullanabileceği genel kurulda, genel kurul öncesi şaibeli bir biçimde toplu aidat ödemelerinin devrimci ve demokrat mühendisler aleyhine gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, turuncu rengiyle seçimlere giren Yeniden Jeofizik Grubu’nun tam listesi seçimi kazandı.

Genel kurulda Biz Adayız Grubu’nun provakatif ve saldırgan tutumları sıklıkla başgösterdi. Özellikle AKP’nin kentlerdeki rant politikalarının en büyük göstergesi kentsel dönüşüm projelerinin devrimci, demokrat jeofizik mühendislerince eleştirilmesine tahammül edemeyen Biz Adayız Grubu üyeleri kürsüde konuşma yapan üyelerin üzerine yürüdü ve ıslıklarla konuşmaları engellemeye çalıştı.

Tüm bu provokatif eylemler başta divanın devrimci demokrat mühendislerin adaylarıyla belirlenmesi ve genel kurul boyunca örgütlü bir hazırlık sergileyen Yeniden Jeofizik Grubu’nun aktif katılımıyla boşa düşürüldü.

Genel kurulda delege olabilecek 2189 üyeden 1181’i seçimlere katıldı. Geçerli olan 1175 oydan Yeniden Jeofizik Grubu 500-552 arasında değişen oylarla tam liste olarak yönetimi devraldı. Biz Adayız Grubu‘nun aldığı oylar 430 ile 483 arasında, Değişim Grubu‘nun aldığı oylar ise 150 ile 230 arasında değişti. TMMOB delegasyonluğunda Yeniden Jeofizik Grubu 489 oy alarak 405 oy alan Biz Adayız Grubu‘nu ve 201 oy alan Değişim Grubu‘nu geride bıraktı. 

Geçtiğimiz dönem JFMO’da gericilerin ilk kez çoğunluk olarak yönetim kurulunda temsil edilmesinin ardından, yönetim kurulunda yeniden devrimci demokrat mühendisler görev alacak.

 

politeknik.org.tr