İzmir’e bir kent suçu daha: AKP’li Sancak’tan Basmane Çukuru’na gökdelen

İzmir’de tahrip edilmeye çalışılan Kültürpark’ın hemen yanında bulunan Basmane Çukuru’na AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sancak Grubu’nun yapacağı gökdelenin ÇED Raporu hazırlandı. Şehir plancıları bölgenin tarihi dokusuna zarar verecek ve İzmir silüetini bir kez daha bozacak kent suçu projenin Kültürpark ve Basmane bölgesinde rant baskısı yaratacağını vurguladı: “Bölgenin kimyasını bozuyorlar”

İzmir’de Kültürpark ve etkilenme bölgesini tehdit eden adımlar atılmaya devam ediyor. Daha önce Kültürpark’a ait olan ama yıllar içinde Kültürkpark’tan koparılan Basmane Çukuru’na yapılacak Ege Dünya Ticaret Merkezi projesinde inşaat çalışmaları başlıyor. Çeşitli ihale süreçleri sonrasında AKP’ye yakınlığı ile bilinen Sancak Grubu’na verilen arazi üzerine 230 bin metrekarelik inşaat projesi hazırlandı. ÇED raporu hazırlanan kent suçu projede 31 bin 200 metrekarelik alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Alanı olarak kullanılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin onayladığı rant projesi hakkında şehir plancıları tepki gösterdi.

Yeni bir kent suçu proje hayata geçiyor
Konuyla ilgili DİHABER’in yaptığı haberde, İzmir’in tarihi kent merkezinde imar planı değişkliğiyle yapı yoğunluğunun artırıldığını belirten Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi YK Başkanı Özlem Şenyol Kocaer “Çevresi ile etkisi düşünüldüğünde öncelikle zamanında imar planı değişiklikleri ile verilmiş 5 emsal yapılaşma koşulu, yani 104 bin metrekarelik yapılaşma kararı İzmir’in tarihi kent merkezine yapılmış olan büyük bir kötülüktür. Kent suçudur” dedi. Şenyol, projenin aynı zamanda birçok altyapı sorununu da getireceğini vurguladı. Kocaer “Bölge ulaşım, otopark ve diğer altyapı kapasitesi doygunluğa ulaşmış hatta trafik sorunun yaşandığı bir bölgedir. İleride Basmane’nin, Kemeraltı’nın, Kültürpark’ın geleceği artık bu yapının getireceklerinden ayrı düşünülemeyecek. Yaratacağı rant baskısı ve altyapı sorunları bölgenin kimyasını bozacak” dedi.

Ne olmuştu?
Kültürpark’ın ilişiğinde bulunan ve geçmişte Kültürpark planı arasında yer alan “Basmane Çukuru” İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne aitti. Kamu arazisi iken sermayeye verilen “Basmane Çukuru”nu davalarla dolu ihale süreçleri sonrasında TMSF devraldı. Araziyi TMSF’den satın alan AKP’li Mesut Sancak, şimdi araziye proje yapacak.

politeknik.org.tr