İzmir’de mühendisler Zorunlu BES’i konuştu
Spread the love

Politeknik Zorunlu BES bilgilendirme etkinliklerinin birincisini İzmir’de yaptı. Etkinlikte Zorunlu BES Yasası tüm yönleriyle konuşuldu.

izmirbes

Politeknik ‘Zorunlu BES’ten çıkmak için 10 neden’ isimli bilgilendirme etkinliklerinin birincisini 3 Aralık Cumartesi günü İzmir’de yaptı. Etkinlik Politeknik YK üyesi Neriman Usta’nın AKP hükümetinin çalışma yaşamına ilişkin son yasal düzenlemeleri anlatmasıyla başladı. Usta, emek alanına ilişkin düzenlemeleri mühendislerin, mimarların, plancıların çalışma yaşamlarına etkilerini değirlendirerek ele aldı.

DİSK Uzmanı Can Kaya, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girecek Zorunlu BES Yasası’nı ayrıntılarıyla değerlendirdi. ‘Zorunlu BES nedir, ne değildir?’ sorularını yanıtlayan Kaya tasarrufun ancak çalışanların ücretlerinin yükseltilmesiyle sağlanabileceğini vurguladı. Can Kaya Türkiye’deki borçlanma verilerini sunarak, çalışanların borçlanarak yaşadığı bir durumda zorunlu tasarrufun daha fazla borçlanma anlamına geleceğini ifade etti. Can Kaya Zorunlu BES’in ikinci emeklilik gibi bir sosyal güvence olmadığını sayısal verilerle ortaya koydu.

Zorunlu BES’e karşı çıkışı örgütleyelim

Sunuşların ardından etkinlik forumla devam etti. Forumda Zorunlu BES son günlerde sıkça konuşulan ekonomik krizle birlikte konuşuldu. Zorunlu BES’ten çıkmak ve sistemden çıkmayı örgütlemek için çeşitli öneriler sunuldu.

Etkinlikler devam edecek

Politeknik Zorunlu BES bilgilendirme etkinliklerine 10 Aralık Cumartesi İstanbul’da devam edecek. Ankara ve Bursa’da da buluşmalar yapılacak.

politeknik.org.tr


Spread the love