İzmir TMMOB Birimlerine Yağmaya Karşı Çıkma Baskısı
Spread the love

TMMOB’ye ve bağlı birimlerine yönelik AKP eliyle yürütülen itibarsızlaştırma operasyonu hız kesmiyor. Bugün bu operasyona hükümet yanlısı yayın çizgisi ile dikkat çeken Star gazetesi de katıldı.

Star Gazetesi bugün (3 Ekim Pazartesi) yaptığı “İşte İsyan Ettiren Davalar” başlıklı bir haber ile TMMOB birimlerine AKP’nin İzmir için “geliştirdiği” projeler için dava açmama çağrısında bulundu. 

Gazete bu çağrıyı güçlendirmek için sermaye örgütü temsilcileri ve kent yöneticilerinden “görüş” de almış. Star Gazetesi manipulasyonunu güçlendirmek için İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Ege Ekonomi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak’ın “görüş”lerine başvurmuş.

Yapılan çağrıda meslek odalarını açtıkları davalarla İzmir’in gelişmesine engel olmakla suçlayan sermaye örgütü ve STK temsilcileri mühendis, mimar odalarına asgari müşterekte buluşup dava açmaktan vazgeçme çağrısı yapıyorlar. Gazete ayrıca son dönemde TMMOB Birimleri tarafından açılan davalarla yapımı engellenen yağma projelerinin de bir listesini yayınlamış.

İşte gazete satırlarına yansıyan inciler;
Kemal Zorlu; “Yatırımların engellenmesi ve yatırımlarla ilgili konularda maalesef belli grupların egemenlik kurma yönündeki çabaları, yatırımcıyı İzmir’den kaçırıyor” 
Ramazan Davulcuoğlu; ““İzmir’de belli bir kesim, şehre artı değer katacak yatırımları, sürekli dava açarak engelliyor. Çağdaşlaşma projelerinde 18. ve 19. yüzyıl kafasıyla hareket ediyorlar.”
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; “SİT’se de yapacağız, değilse de”
Burhan Özfatura; “Mimarlar Odası başta olmak üzere, her icraata karşı çıkan bir ekip her zaman başrolde. Olayın şehrin çıkarlarıyla, bilimle, estetikle ilgisi yok. Tamamen ideolojik ve politik, saplantılardan dolayı engel olmak istiyorlar” 

Haberde TMMOB Birimleri temsilcileri ise “Gelin bu işten vazgeçin” anlayışına karşı bilimin, tekniğin ve hukukun gereğini yaptıklarını vurguluyorlar.


politeknik.org.tr

Spread the love