İTÜ’lüler cihatçılara geçit vermiyor, polis İTÜ’lülere saldırıyor
Spread the love

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü yemekhanesinde “Ahrar-u Şam onurumuzdur!”diye slogan atan El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve Ahrar’uş Şam çetelerini destekleyen ve kendine “İTÜ Beyan” adını veren gerici gruplara karşı üniversitelilerin tepkileri sürüyor. Bugün Ayazağa Yerleşkesi’nde gericiliğe ve faşizme karşı yürüyen öğrencilere polis saldırdı. 20’den fazla öğrenci gözaltına alındı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde üniversiteliler, gerici itu-gerici-cete-mansetcihatçı çetelerin propagandasını yapanlara karşı üniversitesini savunmaya devam ediyor. 29 Şubat günü İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü yemekhanesinde “Ahrar-u Şam onurumuzdur!”diye slogan atan, ve kendine “İtü Beyan” adını veren, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve Ahrar’uş Şam çetelerini destekleyen gerici gruplara yemekhaneden kovulmuştu. Cihatçı grup dün de (2 Mart) polis eşliğinde tekbirlerle ve ellerinde sopalarla üniversitede toplanmış, üniversiteliler grubu püskürtmüştü.

İTÜ’lüler 3 gündür devam eden gerici provakasyona karşı bir arada dururken bugün (3 Mart) “İTÜ’de özgürlüğü ve bilimi savunacağız. Gerici çetelere alan bırakmayacağız” diyerek  Ayazağa Yerleşkesi’nde gericiliğe ve faşizme karşı yürümek isteyen öğrencilere polis saldırdı. 20’den fazla öğrenci gözaltına alındı.

 

Konuyla ilgili öğrencilerin bugünkü çağrısı şöyleydi:

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 3 gündür süren olaylara dair açıklama ve basını aydınlatma metni;
29 Şubat günü İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü yemekhanesinde “Ahrar-u Şam onurumuzdur!”diye slogan atan, ve kendine “İtü Beyan” adını veren, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve Ahrar’uş Şam çetelerini destekleyen gerici gruplar, üniversiteliler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
Üniversitelerinde bilimi ve aklı savunan üniversiteliler, gericiliğe ve çetelere üniversitelerinde mahal vermemek adına üniversitelerini savunmuştu.

Gerici çetelerle bağını kendi sözleriyle itiraf eden “İtü Beyan” adlı grubun üniversitede her hangi bir etkinlik yapması söz konusu değildir diyerek 29 Şubat akşamı, grubun düzenlemek istedikleri etkinliğe üniversiteliler tarafından müdahale edilmek istenmiş ancak etkinliğin yapılacağı fakülte önüne, İTÜ’ye bağlı özel güvenliklerin ve dört otobüs çevik kuvvet polisinin yığıldığı ve etkinliğin bu yığın arkasına korunarak yapıldığı görülmüştür.
Üniversitelerini savunmak isteyenlere ise çevik kuvvet, plastik mermi, gaz ve ses bombası ile saldırmıştı.
Bu gerici grup, polisin ve güvenliği arkasına sığınarak, gerici sloganlarını atmaya devam ederken, içerideki etkinlikte, BirGün’ün haberine göre, 24.dönem AKP Kayseri Milletvekili ve yeni dönemde İTÜ Rektör adayı olan Ebru Gündeş Bakır’ın da fakültede olduğu belirtildi.

Tüm bunların üzerine 02 Mart günü, bu gerici grubun üniversiteye sosyal medyadan çağrı yaptığı, ardından namaz çıkışı üniversitelilere sopalarla saldırdığı görülmüştür. Bu olanlara rağmen gerici grup polisin koruması altında üniversiteden çıkarlan taraf olmuştur.

Biz üniversiteliler olarak “İTÜ’de özgürlüğü ve bilimi savunacağız. Gerici çetelere alan bırakmayacağız” diyerek 03 Mart günü saat 12.30’da İTÜ Maslak Kampüsü’nde cihatçı çetelere karşı yürüyoruz.

politeknik.org.tr


Spread the love