İTÜ’lü Asistanlardan Boykot
Spread the love

İTÜ’de araştırma görevlileri ve hocalar dersleri boykot ederek hayatı durdurdu.

İTÜ’de yaşanan asistan kıyımı ve işten atılmalar devam ediyor. Son olarak 15 Aralık’ta 14 araştırma görevlisi işten atıldı. Asistan kıyımıyla yeni YÖK yasa tasarısının denemesini yapan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, 2013 sonu itibarıyla altı yılda doktorasını tamamlayamayan asistanların işine son vermeye devam edecek. Asistanların yüzde 80’ini kapsayacak olan bu uygulama ile bir çok araştırma görevlisi işsiz kalacak. İTÜ Rektörü’nün bu tutumuna karşı hocalar dersleri boykot etti.

“ODTÜ’den İTÜ’ye Direniş Sürüyor”

Dayanışma Meydanı’nda biraraya gelen asistanlar halaylar çekip, şarkılar söyledi. “ODTÜ’den İTÜ’ye direniş büyüyor”, “Rektör Karaca İTÜ’yü karartma” sloganları atan asistanların eylemine, başta Eğitim-Sen olmak üzere sendikalar ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Eylemin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Büşra Ersanlı İTÜ’lü asistanların yanında olduğunu ifade etti. İşten atılan Hey Tekstil işçileri ve İstanbul Halkevi Başkanı Özge Ozan da eyleme katılarak asistanlara destek verdi. Eylem Nejat Yavaşoğulları’nın konseriyle devam etti.

Eylemin sonunda İTÜ’lü asistanlar 25 Aralık’ta yeni YÖK Yasası’na karşı Beyazıt Meydanı’nda yapılacak eyleme çağrı yaptı.


politeknik.org.tr


Spread the love