İTÜ’lü asistanlar rektörlük önündeydi: ‘Rektör Karaca bize yalan söyleme’

İTÜ’lü asistanlar, öğrenciler, demokratik üniversite ve güvenceli bir çalışma isteyenler Hüseyin Mercan için İTÜ Rektörlüğü önündeydi.

Geomatik Mühendisi Hüseyin Taylan Mercan, iki yıl önce üniversitelerden hukuksuz bir biçimde atılan 50d’li asistanların mücadelesiyle birlikte hukuk mücadelesi vermiş ve bu mücadeleyi kazanmıştı. Mahkeme kararıyla asistanlığa geri dönmesi gereken Mercan, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca’nın gerici ve piyasacı üniversite hayali sebebiyle görevine başlayamadı. Hüseyin Taylan Mercan’ın 20 Ekim’de rektörlük önünde başlattığı nöbet bugün(22.10.2014) üniversite bileşenlerinin rektörlük önünde oturma eylemi yapmasıyla devam etti.

itu_asistan_2
‘Hukuk yoksa, direniş var!’
İTÜ Rektörlüğü önünde bir araya gelen asistanlar, öğrenciler, Eğitim-Sen 6 No’lu Şube yönetici ve üyeleri, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yönetim kurulu ve üyeleri, demokratik üniversite ve güvenceli çalışma mücadelesinin sürdürme sözü verdi. Oturma eylemi ve nöbet, basın açıklamasının ardından sonlandırıldı. Hüseyin Taylan Mercan’ın İTÜ Asistan Dayanışması adına okuduğu basın açıklaması ‘Bilimin, özgürlüğün, güvenceli çalışmanın düşmanı rektör Karaca’ya kaşı mücadelemiz sürecek’ ifadeleriyle sonlandı. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Eğitim-Sen 6 No’lu Şubesi ve Eğitim-Sen Genel Merkez başkanları da birer açıklama yaparak eyleme destek verdi.

itu_asistan_1

politeknik.org.tr