İTÜ’lü asistandan rektörlük önünde oturma eylemi
Spread the love

Mahkeme kararına rağmen ataması yapılmayan asistan Hüseyin Mercan, İTÜ Rektörlüğü önünde direnişe başladı

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) iki yıl önceki torba yasanın getirdiği düzenlemelerle işten atılan ve yakın zamanda mahkemenin işe dönmesine hükmettiği araştırma görevlisi Hüseyin Mercan, İTÜ rektörlüğünün kararla ilgili harekete geçmemesi üzerine oturma eylemi başlattı.

İTÜ Geomatik Mühendisliği’nde azami sürede doktorasını alarak, 50d’li asistan olan Hüseyin Mercan, bölüm ve fakülte kurulunun oy birliği ile 33a’ya geçirilmesine rağmen Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından işten çıkarılmıştı. Hukuksuz ve keyfi kıyıma karşı mahkemeye başvuran Mercan’ın ataması, mahkeme kararına göre en geç 4 Eylül’de işe başlaması gerektiği halde gerçekleştirilmedi. Mercan bunun üzerine rektör, dekan ve personel müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Keyfiyete teşhir

İTÜ’de iki yıl önce doktoralarını tamamlayarak 33/a kadrosuna başvuran ve başvurularının bölüm kurulunca oy birliğiyle kabul edilmesine rağmen işlerine son verilen araştırma görevlileri, işe iade ve 33/a kadrosuna geçiş istemiyle dava açmıştı.

Kazanılan dava sonrasında asistanlar işlerine döndü ancak üç asistan Rektörlük’ten bir türlü ‘vize‘ alamadı.

O asistanlardan Hüseyin Mercan, bu sabah İTÜ Rektörlüğü önünde oturma eylemi başlattı. Eylemi, Rektörlüğün ‘keyfi uygulamalarını teşhir amaçlı’ başlattığını belirten Mercan, İTÜ Rektörü Mehmet Karaca hakkında suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlattı.

Mercan, “YÖK’ün, mahkeme kararını uygulamadığı için Rektörlük hakkında disiplin soruşturması başlatması gerekiyor. Şu an topun YÖK’te olduğunu biliyoruz. İTÜ’de yaşananlar alabildiğine keyfi bir durumdur.”dedi. Mahkeme kararının ardından İTÜ’lü asistanların bir buçuk ay önce işe alınmaları gerekiyordu. İTÜ’lü asistanın rektörlük önünde ki oturma eylemi devam ediyor.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love