İTÜ’lü Araştırma Görevlileri Dayanışmaya Çağırıyor

İTÜ’lü araştırma görevlileri, 50/d yasası ile başlayan asistan kıyımına karşı eylemlerine devam ediyor. Asistanlar, 15 Kasım Perşembe günü saat 12.30’da gerçekleştirecekleri yürüyüşe çağırıyor.

İTÜ’de Ağustos ayında bir asistanın işine son verilirken kasım ayı içerisinde 80 araştırma görevlisi işten atıldı. 7 Kasım’da açıklanan İTÜ Yönetim Kurulu Kararları ile bundan sonra İTÜ’de 50/d maddesi ile istihdam edilmiş asistanların 33/a maddesine geçişi yapılmayacak. Kararlara göre, sözleşmeleri devam eden birçok araştırma görevlisi maaşını alamazken, araştırma yapmak üzere yurtdışına giden araştırma görevlileri ise işten çıkarıldı.

İTÜ yönetiminin aldığı kararlar ile İTÜ bünyesindeki yaklaşık 800 araştırma görevlisinin bir yıl içerisinde 200’ünün, sonrasında da 500 araştırma görevlisinin doktorasını bitirmeleri beklenmeden işten atılmalarının önü açıldı.

İTÜ’lü asistanlar yaşadıkları haksızlığa karşı 18 Ekim’de İTÜ Rektörlüğü önünde seslerini duyurmak için direniş çadırı kurdu.

Araştırma görevlileri 15 Kasım Perşembe günü saat 12.30’da İTÜ Maslak Kampüsü Yemekhane önünden İTÜ Rektörlük önüne bir yürüyüş gerçekleştirecek. Asistanlar tüm meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerini yapacakları yürüyüşe dayanışmaya çağırıyor.

 

politeknik.org.tr