İTÜ’de soruşturma skandalı; Kurulların toplanmasını talep eden akademisyene soruşturma

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, bölüm kurullarının uzun süreden beri toplanmamasını ve 33a başvuruları için gerekli bölüm kurulu kararlarının fiilen engellenmesini eleştiren araştırma görevlisine soruşturma açtı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ); AKP’nin atadığı rektör ve dekanlar aracılığıyla üniversite içindeki baskılar devam ediyor. Daha önce “izinsiz” afiş astığı gerekçesiyle bir araştırma görevlisine soruşturma açan Mimarlık Fakültesi Dekanı Sinan Mert Şener, bu kez bölüm kurullarının uzun süreden beri toplanmamasına ve 33a başvuruları için gerekli bölüm kurulu kararlarının fiilen engellenmesine dair araştırma görevlileri iletişim grubuna bir e-posta yazan bir akademisyene soruşturma açtı. Akademisyenin, e-posta adresi de Rektör tarafından engellendi.

Zavallı ve komikler
İTÜ Asistan Dayanışması, bir açıklama yaparak üniversite içindeki demokrasiyi, bilimi yok sayan yönetim biçimini kabul etmediklerini, soruşturulması gerekenin bilime, etiğe, nitelikli eğitime, ve özgürlüğe düşman olan başta İTÜ Rektörü ve dekanları olduğunu belirtti. İTÜ Asistan Dayanışması, çeşitli yollarla araştırma görevlilerini baskı altına alan, açık bir mobbing uygulayarak sindirmeye çalışan Mimarlık Fakültesi Dekanı Sinan Mert Şener ve zihniyetine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini, adım atmaktan geri durmayacaklarını ifade etti.

İTÜ Asistan Dayanışması’nın açıklaması şöyle;

‘Görme, duyma, konuşma’ soruşturması

İTÜ’de yine bir soruşturmayla karşı karşıyayız. Daha önce “izinsiz” afiş astığı gerekçesiyle bir araştırma görevlisine soruşturma açan Mimarlık Fakültesi Dekanı Sinan Mert Şener bir araştırma görevlisine daha soruşturma açarak “Rektörüne yaranmaya” devam etmektedir. Dekanın yeni gerekçesi bir öncekinden de komik: Bölüm kurullarının uzun süreden beri toplanmamasına ve 33a başvuruları için gerekli bölüm kurulu kararlarının fiilen engellenmesine dair araştırma görevlileri iletişim grubuna bir e-posta yazmak! Bu yolla araştırma görevlilerini “provoke” etmek!

Birçok fakültede bölüm kurullarını toplamayan bölüm başkanları, toplansa dahi bölüm kurullarını etki altına almaya çalışan dekanlar ve hepsine birden baskı yapan hukuk tanımaz bir Rektör varken, mevcut duruma dair rahatsızlığını arkadaşlarıyla paylaşan bir araştırma görevlisine soruşturma açılıyor, öyle mi? Ortada soruşturulması gereken birileri varsa, onlar bilimi, etiği, nitelikli eğitimi, ve özgürlüğü savunan araştırma görevlileri değil, üniversiteyi kişisel ve siyasi çıkarları için uçuruma sürükleyen yönetici kadrolarıdır. Ve önemli olan “her devrin insanı” olarak amirine sadık olmak ve ona sahip çıkmak değil, “emeğe, demokrasiye, bilime” sadık olup üniversitesine sahip çıkmaktır.

İnsanların düşüncelerini birbirleriyle paylaşmasından rahatsız olan bu zihniyetin üniversitemizde kök salmasını istiyorlar. Tıpkı e-postalarımızın rektörlükçe engellenmesinde olduğu gibi çeşitli baskı mekanizmalarını kullanarak zavallı ve komik bir duruma düşmeye devam ediyorlar. Yazdıklarımızın size ulaşmasından rahatsızlar. Duymuşsak duymamış gibi, görmüşsek görmemiş gibi, biliyorsak bilmiyormuş gibi davranmamızı istiyorlar.

Çeşitli yollarla araştırma görevlilerini baskı altına alan, açık bir mobbing uygulayan ve aklınca korkutarak sindirmeye çalışan Mimarlık Fakültesi Dekanı Sinan Mert Şener fena halde yanılmaktadır. Şimdiye kadar göstermiş olduğumuz kararlı ve inatçı mücadelemiz, hiçbir yıldırma faaliyetinden etkilenmeyeceğimiz konusunda yeterince ipucu vermektedir.

Bu baskılara karşı hiçbir arkadaşımızı yalnız bırakmayacağımızı ve her türlü demokratik hakkımızı kullanacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.

“Zulmünüz artsın ki zevaliniz çabuk gelsin!”

İTÜ Asistan Dayanışması

politeknik.org.tr