İTÜ Öğrencileri ve Asistanları: AKP yandaşı rektör defol!
Spread the love

İTÜ öğrencileri ve asistanlarının düzenlediği “Karaca’yı ayarladık, kontenjanları patlattık” etkinliği derslerin boykot edilmesi ile başladı. Etkinlikte “İnsanlığın dersleri” kapsamında Enver Aysever, Ahmet Şık ve Ötekilerin Postası ile söyleşiler gerçekleşti.

Video için tıklayın

AKP’nin yandaşı rektör Mehmet Karaca’nın THY YK Başkanı Hamdi Topçu’nun kızına usulsüz kontenjan açmasını protesto edenhaber4 üniversiteliler saat 12.00’da Maslak Kampüsü MED binasında bir araya geldi. Emek hırsızı yandaş rektör Karaca yıllarca emek harcayıp İTÜ’ye girmek isteyen mühendis, mimar ve şehir plancı öğrencileri ve asistanları tarafından protesto edildi. MED binasında işlenen dersleri tek tek dolaşan öğrenciler tüm arkadaşlarını dersleri boykot etmeye insanlığın derslerini işlemeye davet etti.

İTÜ Enver Aysever’i okula almadı

Hep birlikte pankartlarını hazırlayan öğrenciler ve asistanlar saat 15.00’da Enver Aysever ile buluşacaktı. Ancak güvenlik Enver Aysever’in içeri girmesine izin vermedi. Asistanların ve öğrencilerin çabaları sonucu içeri alınan Enver Aysever ile “Vicdan” dersi gecikmeli olarak başladı.

Enver Aysever “Berkin’in ailesini yuhalatan başbakan tanımıyorum” diyerek “Onlar bu üniversiteye giremiyorlar, eğer buraya giremiyorlarsa sokağa da çıkamazlar. Hiçbir koruma insanı kendi vicdanından koruyamaz” diyerek konuşmasını devam ettirdi.

Ötekilerin Postası ile birlikte “Sansür” hakkında bir söyleşi gerçekleştirildi.

haber1

Üniversitelilerin Enver Aysever’le “Vicdan” dersi

haber5

Enver Aysever ile söyleşiden

İTÜ Konservatuar öğrencileri, Taşkışla Sahnesi ve Felsefe Kulübü de eylemde

Taşkışla Sahnesi’nin doğaçlama tiyatro atölyesi üniversiteliler tarafından büyük ilgi gördü. Atölyenin sonunda “Rektörün bir günü” adlı 5 skeç ortaya çıktı. Felsefe Kulübü ise “Doğruyu söylemek” isimli tartışma atölyesi ile etkinlikteydi. İTÜ Konservatuar öğrencileri de Magusa Limanı’nı ve birçok şarkı söyleyerek Haziran İsyanı’nda hayatını kaybedenleri andı.
Grup Helesa ise tulumları ile etkinliğe renk kattı. Horon atölyesi yapan Helesa atölyenin en sonunda tüm üniversitelilerle horon oynadı.

haber6

Taşkışla Sahnesi doğaçlama tiyatro atölyesi

haber7

Grup Helesa horon atölyesi

Ahmet Şık: Sandık çözüm değil tek çözüm sokak

İnsanlığı dersleri son olarak Ahmet Şık ile devam etti. Gündemde olan AKP-cemaat kavgası, tapeler ve seçim üzerine yapılan tartışmalarda Ahmet Şık siyasetin bu kadar kirlendiği bir zamanda sandığın çözüm olmadığını, tek çözümün Gezi’deki gibi sokak olduğunu vurguladı.

haber8

Ahmet Şık ile tapeler ve seçim üzerine söyleşi

haber9

Ahmet Şık

haber2

Etkinlik için hazırlanan balonlar öğrencilerin yazıları ile renklendi

haber3

 

politeknik.org.tr


Spread the love