İTÜ Öğrencileri ve Asistanları Berkin Elvan için eylemde
Spread the love

İTÜ Öğrencileri ve Asistanları Berkin Elvan’ı üniversitelerinde yaşatmak için Taşkışla’da 126 no’lu amfilerinin ismini Berkin Elvan Amfisi koyma kararı aldı. İmza kampanyası başlatan üniversiteliler, amfinin fiili açılışını 20 Mart Perşembe günü eylemle yapacaklar

999946_10202679717025882_1417902676_n

İTÜ Öğrencileri’nin Berkin Elvan’ın cenazesindeki yürüyüşü

Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesi ile üniversitelerinde 2 gün boykot yapan ve boykot sırasında Taşkışla 126 no’lu amfinin isminin Berkin Elvan olmasını kararlaştıran öğrenciler; pazartesi günü yaptıkları toplantıda imza kampanyalarını başlattılar. 2 gün sürecek olan imza kampanyası 19 Mart Çarşamba günü İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’na verilecek. Üniversiteliler karar ne olursa olsun 20 Mart Perşembe günü ise Berkin Elvan Amfisi’nin açılışını yapacaklar.

“Taşkışla 126 no’lu amfi #BerkinElvanAmfisi olsun! Unutursak kalbimiz kurusun!” diyen üniversitelilerin ve asistanların eylem takvimleri ve açılışa çağrıları şu şekilde:

18 Mart Salı: İmzaların toplanması ve 20.00’da twitterda #BerkinElvanAmfisi haghtag eylemi
19 Mart Çarşamba: 13.00’a kadar imza toplanması ve dilekçelerin dekanlığa verilmesi
20 Mart Perşembe: Berkin Elvan Amfisi açılışı (Buluşma: 12.30 Ortabahçe)

“Taşkışla 126 no’lu amfi #BerkinElvanAmfisi olsun!
Unutursak kalbimiz kurusun!

En küçüğümüz, kardeşimiz, umudun çocuğu Berkin Elvan… Polisin attığı gaz fişeğiyle yaralandığında 14 yaşındaydı Berkin, 15 yaşına özgürlük ve adalet için sokaklara çıkan milyonların umudu olarak girdi. Dile kolay, tam 269 gün direndi. Katiller sofralarında bal kaymak yerken o 269 günde 16 kiloya düştü ama hayatımızda 16 kilo hiç bu kadar ağır gelmemişti bize.

Küçücük bedeniyle milyonları peşinden sürükledi Berkin. Bu toprakların gördüğü en büyük uğurlamaydı onunkisi. AKP ise vahşetine devam etti, polis tarafından öldürülmüş bir çocuk için sokağa çıkanlara vahşice saldırdı. Yetmedi Tayyip Erdoğan Berkin Elvan’ı terörist ilan etti. “Berkinimi Allah değil Tayyip Erdoğan aldı” diyen acılı annesini yuhalattı. Bir gram dahi vicdan sahibi olmayan, 15 yaşında bir çocuğun katlinden haz alanların iflah olabileceğini düşünmüyoruz. Fakat onları ilahi adalete de havale etmeyeceğiz, hiç kuşkuları olmasın ki hesabını soracağız. Katiller hesap verene kadar iki elimiz yakalarında olacak!

Berkin kardeşimiz belki bir İTÜ’lü olacaktı, İTÜ amfilerinde yaşayacaktı gençliğinin en güzel yıllarını, her sabah çok sevdiği mahallesi Okmeydanı’ndan kalkıp İTÜ’ye gelecekti. Acımasızca onu aramızdan aldınız ama milyonları durduramayacaksınız. Berkin’i bu memleketin her köşesinde yaşatacağız. Berkin’i okuyamadığı üniversitelerin baştacı yapacağız.

İTÜ öğrencileri olarak Berkin hiç unutulmasın diye Taşkışla 126 no’lu amfiyi “Berkin Elvan Amfisi” yapıyoruz. Berkin’i amfilerimizde yaşatacağız. 20 Mart Perşembe günü saat:12.30’da ‘Berkin Elvan Amfisi’nin açılışını yapıyoruz, herkesi ‘Berkin Elvan mücadeleye devam’ demek için Taşkışla’ya bekliyoruz.

politeknik.org.tr


Spread the love