İTÜ Maçka’da öğrencilerin direnişi kazandı, kafe projesi iptal
Spread the love

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi’nde öğrencilerin ortak alanı olarak kullandığı parkın kafeye dönüştürülmesine karşı yürütülen mücadelede öğrenciler kazandı. Rektörlük direniş karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. İTÜ Rektörlüğü kafe projesinin iptal edildiğini alanın yeşil alan olarak kalacağını açıkladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Yerleşkesi’nde öğrencilerin tek ortak yeşil alanı olan bahçenin rektörlük tarafından bir kafeye kiralanması ve başlayan inşaat çalışması üzerine İTÜ öğrencilerinin başlattığı mücadele kazanımla sonuçlandı. Bugün (3 Mart) internet sitesinden açıklama yapan İTÜ Rektörlüğü öğrencilerin direnişi karşısında geri adım atarak kafe projesinden vazgeçildiğini, alanın öğrencilerin ortak yeşil alanı olarak kalacağını açıkladı.

itu_11

Direnişi kazanan İTÜ’lülerden kutlama çağrısı
Günlerdir sabah akşam demeden nöbet tutan, yerleşkeyi ve parkı kol kola birlikte savunan, yerleşkedeki tek ortak yeşil alana sahip çıkan ve kamusal mekanı kar amaçlı açılmak istenen kafeye vermeyen öğrenciler yarın (4 Mart) saat 18.00’de zaferini kutlama çağrısı yaptı. Direniş çadırı hep birlikte sökülecek.
CcogQqIW8AAkED5

15 gün süren direniş kazanımla sonuçlandı, İTÜ’lüler parkını geri aldı
Parkı panellerle çevreleyen ve parka iş makinalarıyla giren şirketin inşaat çalışmalarını İTÜ öğrencileri özel güvenlik görevlilerinin saldırılarına rağmen engelleyerek durdurmuştu. İş makinalarının geri yollandığı mücadelede 19 Şubat’ta yıkımı durdurulan parkın korunması için başlatılan gece gündüz nöbet başlatılmıştı. Rektörlüğün kafeye dönüştürmeye çalıştığı ortak alanda forumlar, etkinlikler, sergiler yapılmıştı. Maçka direnişinde öğrencileri yaşam savunucuları ve mahalle sakinleri yalnız bırakmamıştı.

politeknik.org.tr


Spread the love