İstanbul’u Öldüren Karar
Spread the love

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3. köprünün 1/25,000’lik plana uygun olduğuna karar verdi. Belediye geçen sene ‘zararlı’ bulduğu planı bugün onayladı ve İstanbul’a yönelik çevre, barınma ve su hakkı gaspı anlamına gelen projeyi resmileştirdi. 3. köprünün cinayet anlamına geldiğini söyleyen ve meclis toplantısına girmek isteyen 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyeleri polis ve özel güvenliklerin saldırısına uğradı

Bugün (17 Haziran) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında 3. köprünün 1/25,000’lik plana işlenmesi görüşüldü. Platform üyesi 150 kişi, 3. Köprü’nün 1/25,000’lik plana işlenmesinin görüşüleceği toplantı öncesinde İBB önüne gitti. Platform üyeleri İBB önünde beklerken CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek ve Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz birer konuşma yaptı. Şimşek ve Öz, konuşmalarında 3. köprünün İstanbul’a yapılmış bir ihanet anlamına geldiğini ve bir cinayet niteliği taşıdığını belirtti.

Demokratik haklarını kullanarak Meclis toplantısına girmek isteyen Platform üyeleri saatlerce İBB önünde oyalanmaya çalışıldı. Önce 15 kişi alınacakları söylenirken ardından sadece meslek odalarının başkanlarının alınacağı bildirildi. İçeri girme kararlarının hangi merci tarafından alındığı anlaşılamazken sonunda iki kişinin içeri girmesine karar verilirken içeriye alınan Prof. Zerrin Bayraktar ve Halkevci Ayşe Saliha Dışdışında kimsenin içeriye giremeyeceği yönündeki tutum karşıısnda içeriye girmek isteyen platform üyeleri polis ve özel güvenlikçilerin saldırısına uğradı. Kısa süren arbedenin ardından platform üyeleri, “Biz giremiyorsak cinayeti onaylayanlar da buradan çıkamayacak” diyerek İBB önünde oturma eylemi başlattı.

Eylem sırasında 3. köprünün 1/25,000’lik plana uygun olduğunun Büyükşehir belediyesi tarafından onaylandığı öğrenildi. 3. Köprü’nün onaylandığını öğrenen Platform üyeleri bir basın açıklaması yaptı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi YK Başkanı Besim Sertok, demokratik haklarını kullanırken saldırıya maruz kalmalarını protesto etti. Sertok, halka açık olan meclis toplantısına girme gerekçelerini şu şekilde dile getirdi:

“Geçen sene 1/100,000’lik planda köprüye ‘uygun olmadığı’ gerekçesiyle şerh koyan AKP’lileri, uygun bulmadıkları projeyi onaylarken görmek istedik.”

Sertok, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin insanca yaşama ve İstanbullulara karşı suç işlediğini söyleyerek basın açıklamasını bitirdi.

 

haberin görüntülerini izlemek için tıklayınız.

politeknik.org.tr


Spread the love