İstanbullular Maçka Parkı’nda: ‘İBB şantiyeni sök, parkımızı terket!’
Spread the love

İstanbullular, tünel projesi nedeniyle tahrip edilen Maçka Parkı’nda bir araya geldi: ‘Yaşam düşmanları, parkımızdan çıkın!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Dolmabahçe Levazım tüneli için şantiye olarak belirlediği Maçka Parkı’nda mücadele devam ediyor. Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi’nin çağrısıyla 18 Şubat’ta parkta bir araya gelen yüzlerce İstanbullu, parka yapılan müdahaleyi protesto etti.

AKP belediyeciliğinin kentin içinde kalmış doğal alanlara yönelik saldırılarına tepki gösteren kent ve yaşam savunucuları, Maçka Parkı Orta Havuzu’nda buluşarak inşaata çevrilen alana doğru yürüdü.

Panellerle çevrili alanda basın açıklaması yapan İstanbullular, parkın önceki ve ağaç katliamı sonrası fotoğraflarını pankart yaptı.

Basın açıklamasını yapan peyzaj mimarı Çağdaş Öztürk, İstanbul’un parklarının, bahçelerinin korularının tehlikede olduğunu belirterek ‘Acı bir tabloyla karşı karşıyayız. Parkların altına kara yolu tüneli yapılamaz. Yapıldığı takdirde parktan ne kadar az alan gittiği söylense de yukarı çıkacak egzoz dumanları parkın temiz havasını öldürecektir, park işlevini yitirecektir. İBB bütün park ve yeşil alanların altını kara yolu tüneli veya zemin altı otoparkı inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldı. Yeşil alanların, parkların altları oyulup betonlaştırıldıkça yağmur suları toprakla buluşamayacaktır. Bu olmayınca yağan en hafif yağmur da bile geçtiğimiz sene gördüğümüz afet manzaraları bu şehrin normali olacaktır. Bunlara hazırlıklı olalım. İstanbul genelinde 30’dan fazla kara yolu tünel projesi İBB Meclisi’nden geçmiş durumda. Dur demezsek, İstanbul’un altı delik deşik edilecek. İBB’ye sesleniyoruz, şantiyeni sök, parkımızı terket’ ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrasında çeşitli etkinlikler ve forum yapan yaşam savunucuları, 21 Şubat Çarşamba tarihinde İBB önünde eylem kararı aldı. İstanbul’da meslek ve bilim insanlarının itirazlarına rağmen dayatılan ve yeşil alanlarını şantiyeye çeviren projeye karşı mücadeleye devam edeceklerini belirten yaşam savunucuları tüm İstanbulluları mücadeleye davet etti.

politeknik.org.tr


Spread the love