İstanbullular “Haydarpaşa Bizim” Dedi
Spread the love

AKP’nin kentler üzerindeki yağma ve talan projelerinden biri olan Haydarpaşa projesine karşı kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Haydarpaşa Tren Garı ve çevresinin otel, ticaret ve turizm merkezi olmasını öngören proje, Haydarpaşa Tren Garı’nı ve limanını sermayenin talanına sunuyor. Geçtiğimiz yıl şubat ayında ulaşıma kapatılan Haydarpaşa Tren Garı için, kapatılışının birinci yıldönümünde meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi.

Kadıköy İskelesi önünden başlayan yürüyüşe demokratik kitle örgütleri ve sendikalar katıldı. Yoğun katılımının olduğu yürüyüşte sık sık “Haydarpaşa halkındır, Haydarpaşa gardır”, “AKP defol İstanbul bizim”, “Haydarpaşa bizim İstanbul bizim” sloganları atıldı.

Politeknik’te eyleme ‘İnsanca yaşayacak kentler kuracağız’, ‘Sermaye defol İstanbul bizim’ yazılı dövizlerle ve flamalarla katıldı.

 

 

Haydarpaşa Tren Garı’na gelindiğinde yolcu vapuru da düdük çalarak eylemi selamladı. Tren garında gerçekleştirilen basın açıklamasında, AKP iktidarının kentsel ve tarihsel sit alanı olan Haydarpaşa Tren Garı ve Limanı’nı rant hırsı ile değerlendirdiği belirtildi. Yıllardır Haydarpaşa için yürütülen mücadelenin vurgulandığı açıklamada, Haydarpaşa’nın yağmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.


politeknik.org.tr


Spread the love